Според данни на щатската Сitibank, средният американски потребител държи смартфона си в продължение на 29 месеца, или две години и пет месеца. Това сочат данните от проучване, проведено през първото тримесечие на годината.

Това е повишаване на времето спрямо 28-те месеца за запазване на устройствата през четвъртото тримесечие на миналата година.

До голяма степен този период се предопределя от традиционните двугодишни договори, сключвани от американците с мобилните им оператори, срещу които те получаваха субсидирани смартфони.

С отпадането на тези субсидии обаче се очаква периодът, в който американците държат устройствата си, да продължи да се повишава.

Преди две-три години средната продължителност, в която американците са запазвали смартфоните си, е била едва 24 месеца, или точно две години.

Това бе нормално, предвид на факта, че те обикновено плащаха до 199.99 долара за смартфони с цени без субсидия от над 600 долара.

Не само краят на субсидираните програми обаче се сочи като ключова причина за добавяне към посоченото време.

Липсата на иновативност при новите модели е друг фактор, който не кара потребителите да бързат с подмяната на вече придобитите си смартфони, смятат пазарни наблюдатели.

Оператори като T-Mobile и Sprint се опитват да „заобиколят“ новия ред с предлагането на лизингови планове, при които потребителите плащат месечни вноски в продължние на 18 месеца.