Компютърна игра, подобна на популярната "Тетрис", успешно лекува лениво око при децата. Новото изследване на екип от университета в Глазгоу ще помогне на малчуганите да забравят за досадните лепенки върху едното око, с които се лекуваше досега това заболяване.

От години очните лекари прибягваха до тази терапия, съобщава БТА. На детето се закриваше силното око, за да се тренира и да укрепне зрението на ленивото. Но страдащите от амблиопия много често сами сваляха лепенките си, за да избегнат подигравките на съучениците си. Или защото просто не виждаха достатъчно добре с ленивото око. С новия компютърен метод ще бъде преодоляно и това неудобство.

Ръководителката на проучването д-р Анита Симърс заяви, че получените резултати са много окуражаващи. "За децата беше много по-лесно да се забавляват по един час с компютъра, отколкото да се мъчат с лепенки. Те рязко подобряваха зрението си след игрите, както и двигателните си умения".

Разликата в остротата на зрението между двете очи води до неравномерно развитие на двата зрителни центъра в мозъка, ако тя не се лекува навреме. На всеки 100 деца, 4 се раждат с амблиопия.

В тестовете на д-р Симърс взели участие 14 деца с лениво око, които играли на компютърна игра с падащи блокчета, подобна на "Тетрис". 54% от участниците в експеримента подобрили зрението си само след 5 часа игри.

При предишните форми на лечение на лениво око лекарите препоръчваха то да става от много ранна възраст, преди детето да навърши 7 години. С компютърните игри екипът постигнал отлични резултати и с по-големи деца.