Ние носим смартфоните си с нас навсякъде – на срещи, в тоалетната, на детската площадка. В края на деня ги вземаме с нас в леглото, където осъществяваме дълъг зрителен контакт с техните светещи екрани.

За съжаление, тези деликатни моменти може всъщност да се отразят на качеството на съня ни и да имат отрицателен ефект върху нашето здраве (и вероятно върху някой и друг брак), пише CNN Money.

През миналата седмица Apple пусна нова настройка на име Нощна смяна за последната версия на своята мобилна операционна система iOS 9.3.

Вижте още: Многото взиране в екрана прави децата гневни, мързеливи и унили

Настройката Нощна смяна променя цветовете на екрана на iPhone или iPad към по-топлия край на спектъра, като по този начин намалява количеството излъчвана синя светлина. Не едно и две проучвания показват, че синята светлина влияе лошо на отделянето на хормона на съня мелатонин, който на практика казва на тялото ни, че е време за сън.

Резулатът от новата настройка наподобява на прекалено краен филтър в Instagram, но въпреки това екранът все още е читаем. Google също тества вграден нощен режим за своята следваща версия на Android. Учени обаче твърдят, че тези настройки не могат просто така да решат проблема.

Новата настройка идва в отговор на редица проучвания, според които светещите екрани затрудняват заспиването. Те също така показват, че прекаленото взиране в екрана преди сън може да доведе до недоспиване, което пък се свързва с неща като наднормено тегло и сърдечни заболявания.

Учените все още не са проучили ефекта от този тип настройки. Доктор Мариана Фигуейро от Lighting Research Centre, който е част от нюйоркския Политехнически институт, се занимава с проучване на влиянието на сините екрани върху съня и твърди, че е направила някои изчисления за подобни приложения.

"Идеята е добра, но тук не става въпрос само за цвета. Интензитетът също е от значение, така че цветът трябва да бъде променен, а интензитетът намален," казва Фигуейро. "Тези опции обаче са по-добри, отколкото нищо", според нея.

Вие също така можете ръчно да настройте яркостта на екрана си, което също влияе на отделянето на мелатонин. Фигуейро също така препоръчва обръщането на полярността, така че екранът да показва бял текст на черен фонд, или държането на екрана на по-голямо разстояние с цел намаляване на количеството светлина, която достига до окото.

Ако ви се налага да се взирате в телефона си вечер, опитайте тези нови настройки. Най-доброто решение обаче е да оставите мобилното си устройство извън спалнята и да си вземете книга.