Бил Гейтс, Лари Елисън и Джеф Безос са най-богатите предприемачи в технологичния сектор на САЩ.

Кои са най-богатите в другите големи държави по света вижте тук:

Бразилия: Едувардо Саверин – 5.1 млрд. долара

Саверин е един от основателите на Facebook. Роден е в Бразилия, но е завършил образованието си в САЩ, където впоследствие е получил гражданство.

През 212 година се мести да живее в Сингапур. Притежава 53 милиона акции на Facebook.

Канада: Гарет Камп – 5.3 млрд. долара

Той е един от основателите на StumbleUpon през 2002 година, когато е все още в гимназията. През 2007 година продава компанията на eBay за 75 млн. долара. След това той и Травис Каланик основават Uber. Днес компанията се оценява на 50 млрд. долара.

Китай: Джак Ма – 25.3 млрд. долара

Ма е основател и председател на Alibaba. През 2014 година компанията бе листната на фондовата борса в Ню Йорк с рекордно IPO за 25 млрд. долара. Той израства в бедно семейство в комунистически Китай. Два пъти е скъсан на изпита за кандидатстване в колежа. Трудно си намира работа, като дори в KFC не го вземат.

Германия: Хасо Платнер – 9.5 млрд. долара

През 1972 година той и четирима бивши служители на IBM основават своя софтуерна компания - SAP. Има луксозни голф игрище в Южна Африка.

Виж още: Технологчини милиардери със скормни навици

През 2013 година той се присъедини към инициативата на Бил Гейтс и Уорън Бфет да дари най-малко половината от богатството си след смъртта си.

Индия: Азим Премджи – 16 млрд. долара

Той е председател на Wipro. Компания за IT консултации и софтуер в Бангалов. Той е и един от най-големите филантропи на Азия, като е дарил акции на компанията на стойност 4.4 млрд. долара през живота си.

Израел: Шол Шани – 3 млрд. долара

През 2009 година той продаде Global Village Telecom на Vivendi за 4.5 млрд. долара, което осигури 1.4 млрд. долара за него.

Той е и основател на Oshap Technologies, която стана публична през 1985 година.

Много е потаен, няма негови снимки в интернет.

Япония: Хироши Микитани – 9 млрд. долара

Той е CEO и председател на Rakuten. Най-големият сайт за онлайн търговия в Япония.

Малайзия: Го Пенг Ой – 1.3 млрд. долара

Той основава Silverlake Axis – компания за финансови услуги и софтуер. Го е първият милиардер в технологичния сектор в страната си.

Русия: Евгений Касперски – 1.04 млрд. долара

Той е основател на Kaspersky Lab – компания, която пази данните на над 300 млн. души по света. Той е експерт по сигурност на данни в интернет.

Сингапур: Джейсън Чанг – 3 млрд. долара

Чанг е председател на Advanced Semiconductor Engineering. Живее в Тайван и има много инвестиции в Китай, въпреки че е роден в Сингапур.

Южна Корея: Браян Ким Беом-Су – 2.3 млрд. долара

През март 2010 година създава KakaoTalk, която по-късно се слива с Daum Communications. Новата компания се нарича Daum Kakao Corp. Той притежава 40% от компанията.

Тайван: Тери Гоу – 6.7 млрд. долара

Той е основател и председател на Foxconn – тайванска компания за производство на електроника. Компанията е един от най-големите частни работодатели в Китай.

Великобритания: Майкъл Линч – 1.01 млрд. долара

Той стана милиардер през 2011 година, когато неговата софтуерна компания Autonomy беше купена от Hewlett-Packard, макар и сделката в момента да се разследва от властите в САЩ.

САЩ: Бил Гейтс – 79.3 млрд. долара

Основателят на Microsoft е бил начело на списъка на списание Форбс на най-богатите хора в света в 16 от 21-те години, в които се съставя класацията.