Вече дълго време е известно, че най-голямата лъжа в интернет е "Съгласен съм с условията за ползване”. И ако наистина сте се опитали да прочетете някои от тях, навярно знаете, че трябва да сте адвокат, за да разберете повечето точки.

Доскоро единствената алтернатива, която потребителите имаха, е или да се съгласят с правилата за ползване, или просто да не се регистрират в дадения сайт. Нов проект, наречен TOS-DR, обаче иска да промени това и да се пребори с лъжата.

Сайтът възнамерява да даде повече власт на потребителите, като ранкира „правилата за ползване” на едни от най-популярните уебстраници в света. Това ще става със скала от латинските букви от „А” до „Е”. „А” е "най-добри”, а „Е” "най-лоши”.

От TOS-DR заявяват, че към момента единствено интернет енциклопедията Уикипедия може да бъде добър пример за останали сайтове. Нейната полица е изключително изчистена и при всяка промяна от там търсят мнението на потребителите.

С „Е” пък се е окичила програмата TwitPic за споделяне на снимки в социалната мрежа Twitter. Причината е, че компанията си е запазила правото да продава снимките на потребителите си на новинарски агенции, без дори да ги попита, посочва bTV.

TOS-DR започва преди година в Берлин като част от проекта Unhosted, имащ за цел да създаде интернет пространство, в което потребителите контролират сами достъпа до информацията си.

Засега са малко компаниите, които са ранкирани, като сред тях липсват най-големите технологични гиганти като Google, Apple или Facebook. Основателите обаче обещават до края на този месец сайтът да заработи с пълния си капацитет.