Авторитетната изследователска организация McKinsey Global Institute (MGI) е съставила списък на новите технологии, които могат не само да обогатят световната икономика, но и коренно да променят деловия и социален пейзаж, да преустроят начина на живот, да подкопаят самите устои на пазара на труда.

Публикуваният от експертите доклад е озаглавен "Разрушителни технологии: постижения, които ще променят живота, бизнеса и световната икономика". В него са изброени 12 технологии, които, както се очаква, до 2025 г. ще донесат на света от 14 до 33 трлн. долара годишно.

Авторите отбелязват, че тези цифри са резултат на многостранен анализ на ключовите възможности и последици, включително потребителския излишък, резултат от повишеното качество на стоките, намаляването на цените, подобряването на екологията и, съответно, на здравето.

Някои от технологиите са добре познати на мнозина, други могат да изненадат, се казва в описанието на изследването, цитирано от БТА.

Най-голям съзидателен и едновременно с това разрушителен потенциал притежават различните приложения на мобилния интернет и новите методи за автоматизация на умствения труд, пише в. "Ведомости".

На изчислителната техника може да бъде прехвърлена голяма част от сегашните функции на преподаватели, инженери, медицински работници, юристи, финансисти и управляващи, а в някои случаи може да доведе и до пълната замяна на хората с компютри.

До 140 милиона работници на умствения труд в целия свят ще се окажат изправени пред нови обстоятелства, при които самата същност на тяхната работа може да се промени.

Анкетирани експерти, които не са свързани с MGI, са съгласни, че автоматизацията рано или късно ще измести от пазара на труда професии, с които изкуственият интелект може да се справи - счетоводители, отчасти журналисти, медици и финансисти.

В тези и подобните на тях области могат да останат само две категории работници - най-високо и най-нискоквалифицираните.

Специалистите ще трябва да се научат да използват възможностите на изкуствения интелект, а нискоквалифицираните работници ще трябва да се примирят с факта, че работната им заплата ще е по-ниска от себестойността на съответните системи.

Друга съзидателна, но и разрушителна технология, е модерната роботика. Тя може да поеме огромни задачи, за които навремето е била или прекалено груба, или прекалено скъпа.

В близко бъдеще "поумнелите" роботи с усъвършенствана сензорна система ще могат, например, да извършват хирургически операции, да се използват като протези и дори като "екзоскелети", които ще помагат за възстановяване на двигателните функции на инвалидите и на възрастните хора.

Огромно бъдеще очаква и геномиката. Не е изключено с развитието на тази област на науката за структурата на живите организми у човека да се появи възможност да "управлява" гените, да подобрява медицинската диагностика и лечението.

Тези технологии ще се използват и в селското стопанство, в производството на биогорива, например от известните бактерии E. coli.

Сред перспективните технологии са също 3D-печатът, най-новите материали: нанолекарства, суперкондензатори за батерии, свръхгладки покрития и ултратънки екрани, методи за откриване и добив на нефт и газ, възобновяеми източници на енергия, преди всичко слънцето и вятърът. През 2025 г. на тях може да се пада 16% от световното енергоснабдяване.

Потенциалните предимства на технологиите, които се разглеждат в доклада, са огромни, твърдят от организацията MGI. Те обаче изискват вложения и вниманието на бизнес ръководствата и правителствата, които трябва да създават условия за внедряването и развитието им.

Ако ръководителите изчакват, докато новите технологии в пълна мярка започнат да влияят върху световната икономика, ще е прекалено късно, за да се възползват от откриващите се перспективи и предимства или да реагират на последиците,предупреждават авторите на изследването.

Пълен списък на "подривните" технологии:

1. Мобилен интернет
2. Автоматизация на умствения труд
3. Интернет на нещата
4. Облачни технологии
5. Роботика
6. Автономни или полуавтономни превозни средства
7. Следващо поколение в геномиката
8. Съхранение на енергия
9. Триизмерен печат
10. Материалознание
11. Нови методи за добив на нефт и газ
12. Възобновяеми източници на енергия