В бъдеще време Пентагонът смята да защитава всеки участък от море или океан, без да излага на риск живота на войници.

„Какво ще се случи, ако тайно пуснем мрежа от „умни“ мини и автономни безпилотни подводни апарати, способни да блокират всяка част от световния океан?“ Този въпрос си зададе Съветът по наука към Министерство на отбраната в САЩ.

По този начин американските военни обсъжда евентуална подводна война, водена от роботи. А до какъв извод стигнаха ли?

Първо, роботите, участващи в такава война, трябва да могат самостоятелно да избират маршрут, цел и мисия. С други думи – иде реч за система, управлявана от робот, който трябва да има някаква представа за света, своета място в него, театъря на военни действия, противникя, а също така и неутрални и съюзнически страни.

Второ, част от системата, според мнението на Пентагона, трябва да бъде автономна. Да няма отношение към оръжията.

Способността да избират самостоятелно е необходима на устройствата, които все още не разполагат със задачи и възможности. Например – поддържане на комуникации, управление на радари, управление на автомобили – всички тези задачи американските военни мечтаят да възложат на системи, които не изискват участието на човек.

Един от приоритетите на скорошната автоматизация е роботите да имат бойно предназначение и да са способни да убиват.

Става дума за подводни минни полета, които се състоят от безпилотни торпеда. Така Пентагонът планира в бъдеще време да защити всяко кътче от морето или океана, без да рискува живота на войници.

Минирането на моретата с подводни торпеда е една от 28-те точки в доклада за автономните системи и единственият, чиято реализация включва създаването на робот, способен да убива.