Срещу вас може и да не стои цялата мощ на правителството на САЩ, което се опитва да проследява вашата комуникация, както е в случая с бившия американски шпионин Едуард Сноудън, но това не означава, че не си заслужава да защитите дигиталния си живот.

В интервю за The Intercept преди време Сноудън очертава няколко бързи и лесни начина, по които средностатистическият човек може да се защити, дори и ако никога не е чувал за кодиране (криптиране).

Вижте още: Бившият щатски шпионин Едуард Сноудън никога не използва iPhone

Ето и няколко съвета от Сноудън за по-сигурна работа с интернет:

Защитете комуникацията си

Първата стъпка, според Сноудън, е да кодирате телефонните си обаждания и текстови съобщения. Най-лесният начин да направите това е с приложение като Signal, например, което е безплатно и е одобрено от експерти по компютърна сигурност.

Заключете твърдия диск на компютъра си

Ако не криптирате данните си, някой, който има достъп до вашия компютър и минимални познания, може да прочете всичките ви файлове. Съветът на Сноудън? Използвайте кодиране на всичките си компютърни устройства. Доста лесно е, като в Windows, Mac OS X, iOS и Android има вградени такива инструменти.

Не използвайте една и съща парола на различни места

Едно от най-рисковите неща в интернет е да използвате една и съща парола за различни сайтове. Ако някой се добере до паролата ви чрез хакване на онлайн магазин например, а тя е същата, като тази за електронната ви поща, може да имате сериозни проблеми. Сноудън препоръчва да ползвате уникални пароли за всеки сайт, а това ще ви помага и да ги помните.

Вижте още: Съвети от бивши тайни агенти как да разпознавате дали ви лъжат

Използвайте двустъпкова индентификация

Двустъпковата индентификация означава, че ако се логвате в даден сайт, само вашата парола няма да е достатъчна - ще трябва да потвърдите чрез получаването на имейл или текстово съобщение. Сноудън препоръчва да използвате двустъпкова индентификация навсякъде, където е възможно като Gmail, Facebook, Twitter, Dropbox, Apple ID и т.н.