Полето за ползване на смартфона се разширява все повече с напредването на технологиите. Според някои технологични компании, скоро с помощта на умните устройства ще можем да следим химичния състав на храната, която консумираме.

Към настоящия момент са налице няколко стартъпа, които работят в тази посока. Една такава компания е щатската SensorLabs.

Към момента тя произвежда преносимо устройство, което може да се свързва със смартфона и да показва дали определена храна отговаря на изискванията за това да се определя като „безглутенова“.

Устройството Nima от 6SensorLabs изпълнява функцията на клинична лаборатория, като е достатъчно малко да се носи в джоба.

Според компанията това е само началото. Възможно е съвсем скоро да бъде направено устройство, което да разпознава бактериите в храните, отговорни за хранителните натрявания.

„В бъдеще технологията може да бъде адаптирана за разпознаване на потенциалните бактерии, отговорни за заболявания като салмонела и др.“, смята Ширийн Йетс, главен изпълнителен директор на 6SensorLabs.

Подобна процедура би отнемала едва две минути на новите устройство в процес, който обикновено отнема дни в лаборатории.

И други компании имат планове за определяне на химичния състав на храните, макар и с използването на различна технология. Една от тях е SciO.

Произвежданата от компанията камера дава възможност да се разпознават различните химични субстанции в храните с измерването на спектъра от светлина, който те отразяват.