Все повече полицейски управления в САЩ и по света прибягват до компютри за предвиждане на престъпления, преди да са се случили, използвайки алгоритми, съобщи Франс прес. Технологията малко напомня за филмите от научната фантастика, като "Специален доклад" на Стивън Спилбърг, съобщава БТА.

Но изпреварващият анализ вече е реалност и широко се използва от американската полиция в градове като Мемфис и Лос Анджелис, а също така във Великобритания и Полша.

Принципът е прост.

Поведението на престъпниците може да се сведе до математически модел и благодарение на софтуер, подобен на този, използван за определяне на евентуалните покупки на клиентите в магазините, блюстителите на реда могат да предвидят къде ще бъде извършено следващото престъпление.

"Можем да изготвим модел на поведение въз основа на няколко фактора, като период на годината, дали е топло или влажно, дали е студено или заснежено, дали е ден за заплати и хората носят кеш в себе си, обяснява Марк Клевърли, който ръководи отдела за изпреварващ анализ на престъпността на информационния гигант Ай Би Ем.

Той работи в тясно сътрудничество с полицейските органи във Великобритания, Полша и с тези на няколко американски и канадски мегаполиса.

"Това не значи, че престъплението ще се случи в точен час на точно определено място, уточнява Клевърли.Това никой не може да го предвиди. Но компютрите могат да ни предупредят доста точно кога се очаква вълна от автомобилни кражби!"

В Мемфис градските власти уверяват, че престъпността е спаднала с 30 процента, а тежките престъпления срещу личността с 15 на сто, откакто полицията използва компютрите за изпреварващ анализ, разработен от Ай Би Ем.

Чрез нея полицията може да идентифицира най-застрашените места в града и именно там да концентрира своите сили.

Благодарение на новата разработка полицията в Мемфис е успяла да обезвреди банда от взломаджии, която била заловена на местопрестъплението.

В Лос Анджелис софтуерът позволил на полицаите от даден квартал да намалят престъпността с 12 на сто, докато като цяло тя се покачвала в мегаполиса с 0,2 процента за същия период.