Технологичната доминация на САЩ е заплашена все повече от страна на Китай. Оказва се, че новият най-бърз суперкомпютър в света е захранван от китайски чипове, което се случва за първи път в историята.

Пробивът е сериозен и е свидетелство за нарасналите амбиции на Китай все поовече да се превръща в технологично значимата нация в света. Целта на Китай също така е да намали зависимостта си от вноса на технологии, предимно от Северна Америка.

Суперкомпютърът Sunway TaihuLight, разположен в центъра Wuxi и финансиран с държавни средства е над два пъти по-бърз от предходния победител, според TOP500, организация натоварена да изготвя два пъти в годината класацията.

Машината е оборудвана с процесора SW26010, по проект на китайският производител Shanghai High Performance IC Design Center, заявиха днес от TOP500.

„Чипът не е базиран на съществуваща в момента архитектура. Той е проектиран и създаден напълно самостоятелно“, коментира Джак Донгара, професор в университета в Тенеси и създател на критериите за измерване на производителността на суперкомпютрите, залегнал в основата на класацията.

Следващата крачка е китайското правителство да започне да разчита във все по-малка степен на вносни машини, използвани в китайското министерство на отбраната, както и в сигурността.

„Това е първия път, в който Китай има повече суперкомпютри от САЩ в класацията“, допълни още Донгара.

За сравнение през 2001 година нито един суперкомпютър в класацията не бе китайски, докато в последната 167 са от страната, а тези в САЩ са 165.

Досегашните лидери в надпреварата бяха компютри с използвани процесори на база на архетектурата от щатски компании като Intel, International Business Machines или Sun Microsystems.