Нова карта на Вселената показва за първи път целия познат Космос с изключителна точност и помитаща красота. Създадена от астрономи от университета „Джон Хопкинс“, тя разчита на данни, извличани в продължение на две десетилетия от Sloan Digital Sky Survey, и позволява на всеки да види Космоса по начин, по който досега са го виждали само учените.

Интерактивната карта, която изобразява действителната позиция и реалните цветове на 200 000 галактики, е достъпна онлайн, откъдето може и да бъде изтеглена напълно безплатно.

„Докато растях, бях много вдъхновен от астрономически снимки, звезди, мъглявини и галактики и реших, че сега е време да създадем нов тип картини, които да вдъхновяват хората“, казва създателят на картата проф. Брис Менар. „Астрофизиците по целия свят анализират тези данни от години, което води до хиляди научни статии и открития. Но никой не отдели време да създаде карта, която е красива, научно точна и достъпна за обикновените хора. Нашата цел е да покажем на всички как наистина изглежда вселената."

Sloan Digital Sky Survey е проект за изследване на нощното небе чрез телескоп, базиран в Ню Мексико. Всяка нощ в продължение на години телескопът се насочва към различни места, за да създаде тази обхватна перспектива.

Картата, която Менар успява да състави заедно с бившия свой студент Никита Щаркман, визуализира част от Вселената - около 200 000 галактики, като всяка точка на картата е галактика, а всяка галактика има милиарди звезди и планети. Млечният път е просто една от тези точки.

„В тази карта ние сме само петънце в самото дъно, само един пиксел. И когато казвам ние, имам предвид нашата галактика, Млечния път, която има милиарди звезди и планети“, казва Менар. „Свикнали сме да виждаме астрономически снимки, показващи една галактика тук, една галактика там или може би група галактики. Но това, което тази карта показва, е много, много различен мащаб.“