Учените успешно са успели да телепортират обект от Земята в Космоса за първи път в историята на човечеството, проправяйки път за по-амбициозни и футуристични пробиви в тази област.

Екип от изследователи в Китай изпраща фотон (елементарна частица, носител на квант енергия) от Земята до орбитален сателит на повече от 500 км височина чрез процес, известен като квантово заплитане, според MIT Technology Review.

Това е най-далечното разстояние, тествано досега в телепортационните експерименти, твърдят изследователите. Тяхната работа е публикувана на сайта за свободен достъп arXiv.

В продължение на около месец учените излъчваха милиони фотони от земната си станция в Тибет до сателита с ниска орбита. Те са успешни в повече от 900 случая.

"Тази работа установява първото поетапно свързване на Земята към спътник за ултра далечна квантова телепортация - важна стъпка към глобалния квантов интернет", се казва в изявление на екипа, според MIT Technology Review.

Списанието описва квантовото заплитане като "странен феномен", който се случва, "когато два квантови обекта, като например фотоните, се формират в един и същи момент и на едно пространство и така споделят едно и също съществуване."

Най-новото развитие по темата идва почти година, след като физиците успешно проведоха първата квантова телепортация в света извън лаборатория.