Oпазването на здравето, или т.нар. първична профилактика, е приоритет както на страните от ЕС, така и на останалите държави по света. Човешкото здраве става още по-важен капитал в момент на финансова криза, когато то е поставено под допълнителна заплаха. Затова приветствам идеята на финансовия министър Симеон Дянков да увеличи акциза върху цигарите и алкохола.

Тютюнопушенето е един от основните рискови фактори за развиването на онкологични и сърдечносъдови заболявания. 44% от мъжете у нас между 45 и 64 г. умират от заболявания, причинени от тютюнопушенето. При по-младите българи - между 35-44 г., този дял е 28%. Най-честата причина за фаталния изход е ракът на белия дроб.

Висок е относителният дял и на смъртните случаи заради тютюнопушенето и при болестите на органите на кръвообращението.

Всеки втори мъж между 35-64 г. умира от сърдечносъдови проблеми заради честата употреба на цигари. Макар и по-ниски, тези стойности са подобни и при българските жени.

Увеличаването на акциза върху цигарите и алкохола е основната спирачка при консумацията им. Според Световната банка покачването на цените с 10% на пакет цигари ще доведе до спад в употребата им средно с 4%. Затова този инструмент за ограничаване на опасните продукти се препоръчва и в Европейската стратегия за контрол на тютюнопушенето.

Подобно е становището и на Световната здравна организация. Увеличаването на цената и данъците върху тютюневите изделия са сред най-ефективните компоненти на общата национална политика за контрол на тютюнопушенето, се казва в нейните становища.

Затова смятам, че засилването на подобна мярка у нас ще доведе единствено до по-доброто запазване на здравето на хората.

Подобни правила съществуват в 12 страни от ЕС, сред които са Австрия, Естония, Франция, Гърция и Румъния. В Полша, Финландия и Исландия например отчисленията са съответно 0.5%, 0.75% и 0.9% от таксите за тютюн, а в Швейцария - 2.6 швейцарски цента за пакет цигари.

Тези средства се изразходват за профилактика и подобряване на здравната мрежа.

В Румъния отчисленията за здраве се превеждат от производителите или вносителите на тютюневите изделия директно в сметката на Министерството на здравеопазването.

Съответно размерите на налозите са 10 евро за 1000 бр. цигари, пури или пурети или 20 евроцента на пакет цигари, или 13 евро на кг тютюн за пушене, както и по 20% от годишните приходи от реклама на цигари.

Тези средства се използват от Министерството на здравеопазването за строеж на болници, осигуряване на високотехнологична апаратура в тях, финансиране на националните здравни програми, свързани с онкологични заболявания, диабет, оценка на здравния статус, както и за финансиране на програмите за контрол на тютюна.

Законът там реално се изпълнява и дейностите, които се извършват в Румъния, са значително повече от тези у нас и с по-голям ефект.

Сега едва 1% от акцизите върху цигарите постъпва в Министерството на здравеопазването. Ако тези средства се увеличат, министерството ще ги използва за профилактика и лечение на социално значими заболявания, каквито са онкологичните, сърдечносъдовите и белодробните. Част от средствата ще се инвестират за осигуряване на високотехнологична апаратура и за финансиране на програмите за контрол на тютюна.

Източник: в. 24 часа