Гратисен период от 3 дни, в който фирмите да се издължават, преди да им бъде наложен запор, поиска бизнесът от депутатите. "Може да се помисли върху това предложение", съобщи за "Стандарт" депутатът от БСП Страхил Ангелов, който внесе промени в Закона за частния съдебен изпълнител в парламента.

Ангелов обаче допълни, че текстът трябва да бъде внимателно прецизиран, той като има и недобросъвестни длъжници. "Във въпросния гратисен период е възможно фирмаджии да прехвърлят всичко другаде и в крайна сметка кредиторът да няма какво да вземе", коментира още Ангелов.

Червеният депутат смята още, че в момента банките са в привилегирована позиция, тъй като си вадят изпълнителен лист спрямо длъжника по съкратена процедура. Те не ходят в съда да доказват има ли задължения или не, а го правят само на база счетоводни книги.

"Затова настоявам за промени и в ГПК и отмяна на част от чл. 417, който засяга точно този проблем", обясни още Ангелов. Той настоява и да се намалят таксите на съдебните изпълнители.

"Предложил съм рамка, която да намери място в закона. Не съм разписал всяко перо само по себе си, защото се прави с подзаконов нормативен акт", обясни още червеният депутат.

Според него не може сумата на всички такси да е над половината от вземането, защото е вид услуга. Проектът му предвижда и да няма пропорционална такса по дълг, който е платен в срока за доброволно изпълнение.

Междувременно стана ясно, че Камарата на частните съдебни изпълнители са поканили на среща работодателските организации, за да обсъдят заедно предлаганите от БСП законови промени.

"По принцип сме съгласни, че има нужда от преразглеждане на част от таксите, събирани от частните съдебни изпълнители, но искаме да чуем и тяхното мнение, преди да вземем становище", коментираха представители на работодателските организации.

"Тези такси водят до свръхпечалби за съсловието, които обаче са за сметка на длъжниците. В същото време не трябва да се допуска тези такси да бъдат дотолкова орязани, че да убият съсловието", коментира Васил Велев, председател на АИКБ. Той посочи, че като цяло бизнесът е доволен от въвеждането на статута на частните съдебни изпълнители.

Те са направили много по-бърз процеса по събиране на вземанията на фирмите. Това е и причината държавни и общински структури също да предпочитат частните съдебни изпълнители пред държавните, каза още Велев.