Борбата за кадри в някои сектори у нас стана толкова ожесточена, че работодателите са принудени да прибягват до необичайни трикове за привличане на нови служители. В аутсорсинг индустрията, която набира мощна скорост през последните години, в някои компании се плащат бонуси на всеки работещ, довел нов човек.

От 300 до 800 лв. варира паричният стимул, ако докараш попълнение във фирмата, ако остане на работа поне 6 месеца. Размерът на сумата зависи от езиците, които знае новакът. По-голяма е премията за редките езици като финландски, датски, норвежки, шведски. Повече се плаща и за привлечен ИТ специалист или счетоводител с два перфектни чужди езика.

Въпреки доброто за българските стандарти заплащане, аутсорсингът трудно набира необходимия персонал. Причината - годишно секторът расте средно с над 20%, а някои компании - с над 50%, посочва вестник "Стандарт".

Компаниите в BPO индустрията (business prоcess outsorcing) са над 50. Заетите в тях са близо 40 000 - пет пъти повече отпреди четири години. За този период с около 50% са скочили стартовите заплати за позиции, за които не се изисква висше образование, и те вече са около 1600-1700 лв.

"50% от хората ги наемаме чрез препоръка от наши служители", казват от аутсорсинг компанията Тelus International Europe. От своите два офиса в София и един в Пловдив тя обслужва около 50 корпоративни клиента по цял свят с различни бизнеси - телекомуникации и технологии, електронна търговия и логистика, туризъм, финансови услуги, гейминг индустрия, фармация.

Започнала през 2012 г. с 840 души персонал, днес фирмата има 2000 служители в България, а до края на 2015 г. планира да наеме още 500. "До 2020 г. плановете ни за разрастване включват служителите ни в България да са 10 000 души", казва Ксавие Марсенак, президент на компанията.

От Telus обясняват, че при наетите с препоръки от работещи в компанията има по-слабо текучество. Вероятно и защото в един разговор между приятели или познати хората получават по-пълна информация за добрите и лошите страни на работата и са по-подготвени какво да очакват, обясняват от компанията.

Социалните придобивки също са важна предпоставка за привличане и задържане на качествени кадри, особено млади хора.

В Тelus твърдят, че екстрите в компанията са над 40. Ваучерите за храна и безплатният транспорт до офисите се смятат за нещо нормално. По-екзотичните са Марокански бар за почивка, фитнес зала и йога студио в офиса, безплатни масажи в работно време, а също и корпоративен психолог, който помага и при решаване на лични житейски проблеми.

"70% от хората ни са завършили университет и идват с високи очаквания", казва Филип Угринов, вицепрезидент на компанията. На служителите се предлагат още разнообразие от тиймбилдинги, съвместни празненства, включване в различни социални каузи и инициативи в извън работно време.

Всеки има достъп до безплатни обучения, включително и задълбочаване познанията по даден език. По този начин работят и другите центрове за споделени услуги. Някои предлагат в два от 5-те работни дни в седмицата работата да е от вкъщи.

На иновативни HR методи разчитат и ИТ компаниите. Подобна фирмена култура засилва ангажираността на служителите, намалява текучеството, повишава финансовите резултати на фирмата, убедени са работодателите. Въпреки това текучеството на кадри в аутсорсинг индустрията, особено сред младите, е голямо. Агентите на по-ниско ниво се задържат средно 24 месеца в една компания.

Синя карта и за атусорсинга

Бърза процедура за издаване на синя карта за чужденци от страни извън ЕС искат и от аутсорсинг индустрията. За момента държавата разреши по ускорената процедура да се наемат чужденци само в ИТ сектора. В останалите браншове обаче ще продължи да се чака поне 9 месеца за издаване на работни визи за граждани извън ЕС.

От аутсорсинг компаниите дават за пример Полша, където техните колеги са успели през миналата година само за няколко месеца да наемат 20 000 специалисти от Украйна.

Бежанската криза пък може да даде шанс за центровете за споделени услуги, които от Европа обслужват арабските пазари. Засега наемането на граждани от тези страни на работа у нас е изключително трудно.

По-агресивна държавна политика за връщане на българи, заминали да учат и работят зад граница, препоръчва още бизнесът. Дори ако трябва, да се предприемат екстравагантни мерки като например предоставянето на чек или жилище за такива млади хора, казва Филип Угринов от Тelus. Друго предложение на аутсорсинг компаниите е държавата да организира едногодишни езикови курсове за безработните младежи.

Всяка пета фирма ще увеличава персонала

Всеки пети работодател планира да увеличи персонала си в следващите три месеца и само 2% от фирмите прогнозират съкращения. Това показва проучването на компанията за подбор на персонала "Менпауър" за нагласите на бизнеса да разкрива работни места в периода април-юни. То е направено сред над 600 компании в страната.

"Това са най-обнадеждаващите резултати за пазара на труда, които сме получавали, откакто започнахме тримесечните проучвания през 2011 г.", заяви Надя Василева, управляващ директор на "Менпауър" за България. Данните за работната ръка са добри за всички региони в страната, както и за всички сектори. Изключение прави само селското стопанство, където въпреки наближаващия земеделски сезон плановете за разкриване на работни места са по-малко от намеренията за съкращения.

Най-силен в следващите три месеца - от април до юни - се очаква да бъде трудовият пазар в Русе и София. След това са Варна и Бургас заради летния туристически сезон.

По сектори най-много възможности за намиране на работа ще има в индустрията. Там всяка пета фирма е обявила, че ще наема нови работници. "Производствените компании търсят да наемат служители с умения и без умения, предвид своите планове за разрастване на производствените си съоръжения", обясни Василева.

Част от плановете са свързани и със спечеленото от фирмите еврофинансиране в края на миналата и началото на тази година по ОП "Иновации и конкурентоспособност". Държавата одобри 202 проекта на малки и средни фирми на стойност 116.4 млн. лв. Одобрени са още 229 проекта по втория транш.

Добри възможности за намиране на работа се очертават също така в строителния бранш, финансите, застраховането, недвижимите имоти, бизнес услугите и, разбира се, туризма - хотелиерство и ресторантьорство. Фирмите от сектора "Производство и разпределение на ток, вода и газ" също имат намерения да наемат нови работници в следващите три месеца.

Слънчев бряг наема 10 000 за лятото

Хиляди безработни се готвят да атакуват трудовите борси по морето, които се провеждат след броени дни. Само за Слънчев бряг се търсят около 10 000 души. Пазарлъците за сезонна работа започват в края на март и от 1 май избраните вече трябва да са на работните си места.

Заплатите по Южното Черноморие през този сезон ще са малко по-високи от миналогодишните, заявиха от Съюза на собствениците в Слънчев бряг. Увеличението обаче е незначително и следва ръста на минималните осигурителни прагове.

"Сериозен остава проблемът с квалифицираните кадри. Имаме по-високи изисквания към кандидатите, но през последните години пазарът не реагира. Когато попаднем на добре подготвени служители с отлична квалификация, даваме по-високи заплати от средните, за да ги задържим, но това са много редки случаи", коментира председателят на Съюза на собствениците в Слънчев бряг Елена Иванова.

Един от най-големите проблеми на хотелиерите е, че кандидатите за работа в морските курорти не знаят чужди езици. Повечето са с елементарни познания по английски. Другият проблем е неразбирането какво означава да обслужваш гост.

"Нямат приветливо поведение, нито нормална позитивна комуникация с гостите. Не можеш да гледаш намусено един човек, който е дошъл да почива. Той иска добро отношение, иска усмивка", коментира Иванова.

Най-голям е дефицитът сред готвачите и кухненския персонал, казват от бранша. За добър майстор на черпака заплатите тръгват от 2 бона нагоре, но хотелите с ол инклузив предлагат на главни готвачи и помощник-главни готвачи по-скромните 1000-1500 лева.

Сред дефицитните кадри са още барманите и рецепционистите. Най-малък е проблемът с охранителите - тези места масово се заемат от пенсионери, които нямат големи претенции за работната заплата.

Камериерки на Златните за 500 лв.

Туристическият сезон това лято се очертава да е добър, заяви председателят на регионалната структура на БХРА за Североизточна България Димитър Димитров. В Златни пясъци, Албена, Св. св. Константин и Елена, Бялата лагуна и всички хотели в региона се радват на ръст на записванията на туристи от Германия, Русия, скандинавските страни, Полша, Чехия, Белгия, добави Димитров.

В момента трескаво тече подготовката на хотелите и ремонтите в тях. Част от персонала в комплексите по Добруджанското Черноморие вече са наети и в момента се провеждат обученията, защото амбицията на бизнеса тази година е да повиши качеството на услугата, заяви Димитров.

В Златни пясъци се наемат хора за всички позиции - от камериерка до управител. Заплащането за камериерки, според квалификацията и владеенето на езици, е между 460 и 520 лв. За рецепционисти заплатите са между 550 и 620 лв. Най-ниски са възнагражденията за сервитьори на блок-маса - 460 лв.

По Добруджанското Черноморие, където има по-висококатегорийни обекти, заплатата на камериерка достига и до 700 лв., а за рецепционисти - до 900 лв. До 900 лв. може да стигне заплатата на сервитьор в изискан ресторант, а ако знае няколко езика - и над 1000 лв.

Стартово главен готвач може да се започне със заплата от 700 лв., като горен праг няма. Сред търсените кадри са и спасители за плажа и басейните. Тази година те ще бъдат наемани за по 800 лв.

Фабрика отваря в Катунци

Строителството и оборудването на голяма фабрика в санданското село Катунци ще приключат до края на май. Няма да има никакъв проблем предприятието да отвори врати през юни. То ще даде първоначално работа на 150 души. Строителството на базата е в разгара си, работи се от ноември 2014 г.