“Минималната заплата в България е по-ниска от тази в селските райони на Китай. Това е доста странно, при положение че сте страна от Европейския съюз (ЕС).”

Това недоумение изрази Робърт Кайло, експерт в Международната организация на труда, по време на конференция за заетостта и доходите, организирана от синдикатите, пише в. Труд.

“Хората, които получават минимална заплата, живеят с по 3.96 евро на ден. Това е недостатъчно за оцеляването им”, разкритикува ниските доходи у нас и Шарън Бъроу, лидер на Международната конфедерация на профсъюзите. “Средната заплата също е доста по-ниска спрямо останалите страни в ЕС”, добави тя.

Бъроу прогнозира, че до края на годината безработицата в България може да стигне 18-19%, но не обясни на какво се основава прогнозата й. По данни на Евростат през януари без работа са 11.5% от икономически активните българи.

Синдикатите се обединиха около идеята, че политиката на Еврокомисията за ограничения на разходите ще има краткосрочен положителен ефект, но в бъдеще ще засили рецесията и дори ще доведе до депресия сред гражданите.

Според профсъюзите алтернативата е да се увеличат доходите. Идеята е, че това ще завърти колелото на потреблението, което ще доведе до желания икономически растеж.

В отговор на критиките им социалният министър Тотю Младенов каза, че през м. г. средната заплата се е увеличила с 8.7%.

Ръстът обаче се дължи и на съкращаването на работници с ниска квалификация, добави той. Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал посочи, че близо 400 000 българи са загубили работата си за последните 3.5 г.