Почти 100% е сигурно, че цените на горивата у нас ще бъдат замразени. Новината се очаква да бъде обявена днес, след като президентът на "Лукойл България" Валентин Златев се завърне от Русия.

Той е в Москва, за да обсъди с ръководството на руската компания ситуацията с цените на горивата в България и какви мерки могат да бъдат предприети. Тук съм за разговори с ръководството на "Лукойл", потвърди вчера Златев.

Според източници, близки до ръководството на компанията, тя ще даде съгласието си за мораториум върху цените на горивата, но максимум за месец. За това заговори в неделя премиерът Бойко Борисов, който тогава обяви, че чака отговор от "Лукойл" до вторник.

Решението за замразяването на цените на бензина и дизела обаче ще е съпроводено с нови преговори между петролните компании в България и правителството, твърдят информирани източници. Ще се обсъждат възможните мерки, ако по време на мораториума цената на петрола се покачи. Сметките показвали, че ако за това време нефтът поскъпне със 7-8 долара, ще носи по 4 млн. лв. загуби на ден за петролните компании. Трябвало да има и график за постепенно увеличаване на цените на горивата, ако петролът е поскъпнал по време на мораториума, за да не се стовари след това шоково поскъпване върху потребителите.

Проблем пред новите преговори можел да възникне и заради скандала в последните дни между "Лукойл" и икономическия министър Трайчо Трайков.

Според запознати от нефтената компания били готови да седнат на масата, ако преговорите се водят от вицепремиера Симеон Дянков или от транспортния министър Александър Цветков.

От мерките, обсъждани преди седмица между правителството, петролните компании и превозвачите, има вероятност да се реализира само една - тази за временно отпадане на изискването за биодобавка към горивото. Това ще позволи цената му да падне с около 8 ст., заяви във вторник вицепремиерът Симеон Дянков. Другите обсъждани идеи, като намаляване на акциза или приспадане на налога за биосъставката, не можели да бъдат реализирани.

Нямало да се променя и режимът на внос на горива и да се разреши акциз и ДДС да се плаща на границата. В момента при внос горивата се вкарват в акцизни складове.

Според вицепремиера Симеон Дянков либерализация на режима на вноса щяла да увеличи контрабандата на горива.

Източник: в. 24 часа