Чисто нови разчети за пенсионната реформа представи премиерът Бойко Борисов по Нова телевизия тази вечер. "Това, което ще ви кажа, е може би най-добрата реформа в Европа", заяви Генерала. Той допълни, че тази сутрин е събрал финансист номер 1 Симеон Дянков, социалния министър Тотю Младенов и шефката на НОИ Христина Митрева, за да му представят окончателните разчети на Кодекса за социално осигуряване.

Стажът за пенсиониране ще се вдига с по четири месеца годишно от 2012 г., докато достигне 37 години за жените през 2026 г. и 40 за мъжете през 2024 година", съобщи премиерът. От 2021 година с по шест месеца ще се повишава възрастта за пенсиониране, докато за жените стигне 63 години, а за мъжете - 65 години.

Това са промените, които кабинетът ще приеме в сряда. Те ще бъдат представени на синдикатите и бизнеса утре на среща в Министерския съвет. Така Борисов пресече мераците на профсъюзите за стачки, тъй като 2012 година е компромисна за всички.

Премиерът съобщи още, че в следващите 4 години НОИ, а не частните фондове ще плаща ранните пенсии на миньорите. "До 31 март 2011 година личните партиди ще бъдат прехвърлени в осигурителния институт. Частните фондове ще започнат да плащат сами едва от 2015 година. Дотогава те ще могат да вземат глътка въздух и да съберат достатъчно пари", коментира Генерала.

Останалата част от реформата предвижда от 2014 година да падне таванът за новоотпуснатите пенсии, а за старите - поетапно. От 1 януари 2017 година пък ще се увеличи вноската за пенсия от 1,1 на 1,2 на сто. Освен това вноската за универсалните пенсионни фондове ще скочи с 2 процентни пункта - от 5 на 7%.

"С цялата тази реформа дефицитът в Държавното обществено осигуряване ще бъде преодолян през 2017 година. След което ще започне да се натрупва излишък във фондовете до 2035 година", обясни премиерът.

Източник: Стандарт