Васил Божков влиза в играта за милионите долари, които американското правителство дава за изграждане на военната база "Ново село" у нас. Според официалната информация строителството й ще струва между 60 и 100 млн. долара. Две от компаниите на най-богатия българин кандидатстват за апетитната поръчка, пише "Стандарт".

Тя е обявена в сайта на инженерния корпус на американската армия в Европа. Заявки са подали "Мостстрой" и "Холдинг Пътища", които са собственост на Васил Божков. Общо 30 български компании кандидатстват за строителството на база "Ново село". Сред тях са "Главболгарстрой", "Трейсгруп"-Стара Загора, "Софсторй", "Енемона". 12 от българските фирми са регистрирани в София, установи "Стандарт". Към американските пари посягат 6 фирми от Бургас, 2 сливенски и 2 ямболски. Сред регистрираните за участие е и "Бранемег груп", в която влизат 12 фирми от региона на Сливен, Ямбол, Бургас и Стара Загора. Те са специализирани в строителството и логистиката.

Родните кандидати обаче ги чака жестока конкуренция от цял свят. Общо 100 е броят на фирмите, подали документи. Най-многобройни са американските компании - 35. Сред тях е АМЕК, която ще участва във втория етап на изграждането на щатската база в Румъния. Сред 6-те немски фирми, регистрирани за участие, пък е "Фудурич", която в момента строи временния лагер за предстоящото българо-американско учение "Българска пантера 2008", което ще се проведе в края на лятото. Записали са се по 6 дружества от Турция и Италия, 2 от Румъния, както и компании от Кувейт, Швейцария, Канада, Дубай и други.

Всеки един от кандидатите е получил индивидуален код за достъп до критериите на американската армия, които са конфиденциални. Изпратени са покани до всички кандидати за специална конференция, която ще се проведе на 8 юли от 9 часа в столицата. От 10 часа на 9 юли пък бизнесмените, кандидатстващи за Ново село, трябва да бъдат на военния полигон. Там на място ще се запознаят с терена и разположението на бъдещата база. Очаква се 40 дни по-късно да стане ясен и големият победител в надпреварата за апетитната поръчка.

Според запознати голяма част от стоте компании, подали заявки, знаят, че не могат да спечелят поръчката, която изисква огромен опит и ресурс. Те обаче се надяват да станат подизпълнители на компанията, която ще спечели. Очаква се самото строителство да започне през есента на тази година веднага след завършване на учението "Българска пантера 2008".

Снимка: БГНЕС