България може да загуби предприсъединителните фондове, а структурните да бъдат спрени, тъй като страната ни не е в състояние да осигури адекватното им управление. Това пише в черновата на доклада на ЕК, който ще излезе на 23 юли, съобщава в днешния си брой „Стандарт“.

Ако това стане, негативните последици върху икономиката ще бъдат дългосрочни, а българите няма да могат да се ползват от пълните ползи на членството в Европейския съюз, коментира изданието.

Мониторингът върху страната ще бъде продължен неопределено време, а предпазни клаузи няма да има, пише в доклада за правосъдие и вътрешни работи. Основната препоръка е "поставянето на ново начало, а не продължаване на процеса на реформи".

Вероятно съветът е мотивиран от констатацията за връзки между политици, бизнеса и мафията. Подчертава се, че малкото време не може да е извинение за липсата на резултати. Говори се за липсата на прозрачност и умора на ЕС от чакането на българския напредък.

Докладът споменава за купуването на гласове и "ендемичната корупция" в здравеопазването и образованието. Европа ще изтегли и част от експертите си от България. Тази помощ от ЕС и отделни държави членки за България не е дала очаквания резултат, пише в доклада.

Причината е липсата на прозрачност и капацитет в родната администрация. Реформите в съдебната система са прекалено бавни, пише в документа, съобщава БГНЕС.

Източник: БГНЕС