Британският Times Online, цитиран от "Монитор", е изготвил списък с десетте най-лоши инвестиции в имоти на всички времена, като при най-неуспешната от тях загубите възлизат на милиони.

1. „Обреченият хотел" в Пхенян
Севернокорейското правителство търси 330 млн. долара от чуждестранни инвеститори, за да довърши хотел Ryugyong, който се извисява на 330 метра в центъра на Пхенян. Масивната бетонна конструкция е известна сред местните като „Обречения хотел". Строителството є е спряно през 1992 г. поради липса на финансиране. Северна Корея вече наля в проекта 750 млн. долара, или 2% от БВП на страната, но още не е ясно колко стаи ще има хотелът или колко посетители се очаква да привлече.

2. "Място под слънцето" в Испания
Цените на имотите в цяла Испания падат, а южното крайбрежие Коста дел Сол страда от мащабно презастрояване. В най-тежките случаи тези, които са купили „на зелено", сега притежават недовършени апартаменти, които искат, нo нe могат да продадат.
3. Най-големият мол в света

Гигантският мол в Дунгуан в Южен Китай отвори през 2005 г. и има над 600 хил. кв. м търговски площи. Собствениците му, които са налели милиони долари в проекта, обаче са успели да привлекат само десетина марки да отворят магазини там. За сметка на това посетителите може да се разходят с лодка във венециански канал до копие на площад "Сан Марко" или да видят копие на Триумфалната арка.

4. Сривът на Nation Life
Хиляди частни инвеститори загубиха спестяванията си, когато един от първите британски фондове за имоти - Nation Life, фалира през 1974 г. Фондът е част от империята на магната Уилям Стърн, който държи първото място за най-голям фалит в историята на Великобритания, след като загуби 118 млн. паунда. На инвеститорите не са осигурени никакви компенсации.

5. Лошият късмет на Бари Гиб
Това може и да не е най-лошата инвестиция в имот, но със сигурност може да претендира за най-злополучната. През 2006 г. Бари Гиб, един от тримата братя, създали групата BeeGees, дава около 2,5 млн. долара за имението на Джони Кеш в Нашвил, Тенеси. Седмици преди да свърши скъпият ремонт, избухва пожар и нанася огромни поражения.

6. Канари Уорф, Лондон
В началото на 80-те години започва проект за изграждането на над 1 млн. кв. м офиси и търговски площи в Канари Уорф, един от най-смелите проекти за обновяване на градска среда в Лондон. Само две години след завършването му пазарът на имоти в града се срива. Лъскавите офис кули остават полупразни и през 1992 г. компанията Olympia and York Canary Wharf Limited обявява фалит и нанася на инвеститорите загуби за милиони.

7. Хамилтън палас
Бизнесменът Никълъс ван Хогстратен налива 40 млн. паунда собствени средства в изграждането на Хамилтън палас, амбициозен проект в британското графство Съсекс. В момента обаче имението е изоставено и незавършено, след като милионерът стига до разногласия със строителната компания.

8. Нови апартаменти във Великобритания
Хиляди новопостроени апартаменти наводниха централните градски части във Великобритания през последните години, особено в градовете на север и цените вече тръгнаха надолу. Апартаменти в определени проекти в райони като Манчестър, Нюкасъл и източен Лондон са загубили от стойността си до 40-50%.

Топ 10 на най-лошите инвестиции в имоти се допълва от мошенически схеми за инвестиции в земя в покрайнините на градовете във Великобритания и от инвестицията на актрисата Деби Рейнолдс в хотел в Лас Вегас, чиято основна тема е кариерата на Деби. Тя обаче не се оказва твърде интересна за широката публика и Деби фалира през 1997 г.

.