"Прочетохте ли? Идва Формулата, Бойко е подписал за пистата. Сега вече ще си продадем земите и Доброславци ще стане като Монте Карло". Това говореха цял ден вчера хората в софийското село. Още в ранните часове на деня част от жителите му се бяха събрали в единствената кръчма в центъра, за да обсъдят горещата тема - строежа на писта за Формула 1 върху бившето военно летище край селото.

Надеждата, че над Доброславци ще се изсипе дъжд от арабски петролни долари, взе да придобива реални измерения, след като в понеделник София и Абу Даби подписаха споразумение за икономическо сътрудничество.

Първият проект в него е изграждане на високоскоростна писта край Доброславци. Инвеститор в проекта ще е българската държава, която ще участва с терен от 3200 декара, и инвестиционна компания "Емирейтс асошиейт бизнес груп". Разрешението за писта обаче е едно от най-големите препятствия при строежа.

Според експерти почти е невъзможно страната ни да бъде включена в календара на състезанията при условие, че в Истанбул, Будапеща и Москва вече има писти, които са на по-малко от 1000 км разстояние от София.

Въпреки това спекулантите вече започнаха да изкупуват земите около Доброславци. "Сега ще се изпокарат кой колко земя да купи и колко да продаде", коментира Бисер Йорданов. Той е от съседния град Нови Искър, където с нетърпение, но и с голямо недоверие също чакат идването на арабските пари.

Именно с поскъпването на терените около селото заради строежа на пистата са свързани основните очаквания за забогатяване на местните жители и бизнесмени. Другите са, че ще се върнат старите времена, когато в поделението до селото е имало три армейски полка и работа за всички в околността.

След като преди половин година за първи път се заговори за строежа на писта за Формула 1, земите около Доброславци започнаха да поскъпват за часове. В момента терен преди регулация върви по 25-30 евро квадратния метър. В регулация пък е между 45 и 50 евро. Търговци постоянно търсят да купуват терени около селото.

Почти на всяко дърво може да се види залепена обява с надпис "Изкупувам парцели" и мобилен номер. "Хора, които купуват обаче, няма", споделя Борислав Йовчев. По думите му, ако проектът се реализира, ще се развие инфраструктурата, от което ще спечели и столицата. Повечето хора в града обаче не вярват на приказките и искат с очите си да видят шейховете, които ще инвестират милиони в родното им място.

Също толкова умерени са и надеждите за забогатяване на жителите на селото, чиито земи се намират в рамките на бившето военно летище. Въпреки че проектът за Формула 1 предвижда пистата да е буквално върху поделението, все още земите там са собственост на армията.

Дори още има действащо зенитно-ракетно поделение с 50 военнослужещи. То използва само част от летището. Върху останалата част се намират хангарите, където навремето стояха бракуваните през 2004 г. изтребители Миг-23.

Според кметицата на Доброславци Светла Цончева хората, които имат земи в рамките на поделението, се надяват, че ще бъдат компенсирани. "Едни от тях могат да получат бонове, а други твърдо искат да бъдат обезщетени в реалните граници на земите си", твърди Цончева. Засега обаче няма заведени дела срещу военното министерство, което шеста година държи летището, без да го използва.

До този момент обаче и жителите на Доброславци, и в кметството основно научават за грандиозния инвестиционен проект от медиите. Никой не е дошъл да разговаря с тях за плановете за бъдещата писта. "Смятам, че кметството е последното, което ще научи, тъй като става дума за държавен проект", посочва Цончева. И все пак кметицата твърди, че се е научила да вярва на писано, а не на казано.

Източник: в. Стандарт