„Лукойл” е готов да работи с нулева печалба, за да може да се постигне леко поевтиняване на горивата. Това стана ясно след срещата, която се състоя вчера между изпълнителния директор на „Лукойл” Валентин Златев и министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. На нея присъства и транспортният министър Ивайло Московски.

Шефът на „Лукойл” обясни, че на срещата са разгледани възможни мерки за намаляване на себестойността на преработката на нефта, както и варианти за фиксиране на цените за определен период от време. Според Валентин Златев това са двете икономически мерки, които могат да доведат до сваляне на цените, информира в. Монитор.

При 34% поскъпване на нефта, който използва за преработката „Лукойл”, цените са се повишили с 13 и 16% съответно за бензин и дизел. „Това, което можем да направим, е да намалим максимално нашите производствени разходи и да не надбавяме нищо към тях”, обясни Валентин Златев. И добави, че и към момента рафинерията работи почти без печалба. Той съобщи още, че потреблението от началото на годината е паднало с 24%.

Пред представителите на „Лукойл” министър Делян Добрев е подчертал, че министерството следи ежедневно цените на горивата на дребно с цел наблюдение на пазара и ги сравнява с останалите държави в ЕС, съобщиха пък от икономическото и енергийно министерство. Цената на горивата е пряко свързана с развитието на икономиката, защото, от една страна, свива потреблението, а от друга – влияе негативно върху цените на стоките и услугите, се казва още в съобщение на ведомството.

Засега няма крайно решение кои от дебатираните по време на срещата мерки могат да бъдат приложени. Договорена е нова среща на която да се уточни с колко точно може да се намали стойността на горивата за крайните потребители. „До няколко дни ще обявим конкретно с колко точно можем да намалим цената”, каза шефът на „Лукойл”.

Валентин Златев обясни още, че възможностите на рафинерията в тази насока са ограничени, защото процентът, върху който компанията може да влияе върху крайната цена, е много нисък. В момента 44% от стойността на горивата се формира от цената на нефта, а над 40% са акцизите и данъци. Що се касае до обсъждане на акцизи и данъци, това е въпрос, който трябва да се обсъжда с министър Дянков и не е предмет на тази среща, добави той.

Шефът на „Лукойл” припомни, че и през миналата година е имало фиксиране на цените на горивата, което е успокоило пазара. По повод ситуацията на международните пазари Златев коментира, че в момента е много трудно да се определи как ще се развие цената на нефта. При евентуални военни действия в Иран, който е един от най-големите износители на суровината, котировките може рязко да скочат.

Друг сценарий, който се разглежда, е при цена на нефта от 126 до 145 долара за барел. Там бихме могли да имаме мерки, които да допринесат за свалянето на цените, но чудеса не бива да се очакват, каза Златев.