Държавата е на път да се сдобие с поредната специализирана полиция - този път данъчна. Приоритет на финансовия министър Симеон Дянков до края на мандата е инспекторите да получат дознателски функции. Това съобщил самият той на националното съвещание на данъчните в края на миналата седмица, научи “Труд”.

Миналата година собствена полиция си направиха Столична община и Агенция “Митници”, асамо преди дни земеделският министър Мирослав Найденов призова да се направи зоополиция срещу бездомните кучета.

Данъчната полиция вероятно ще ускори делата срещу криещите налози. Но опитът от времето, когато ревизорите имаха подобни функции, сочи, че с тях може и да се злоупотребява.

След като дадоха разследващи правомощия на митничарите, управляващите смятат да правят и данъчна полиция. Финансовият министър Симеон Дянков е заявил пред националното съвещание на данъчните, което се проведе на 18 и 19 април в София, че негов приоритет през мандата е служителите на Националната агенция за приходите (НАП) да получат дознателски правомощия, както това стана в митниците, научи “Труд”.

Нито целта на промяната, нито сроковете за реализирането й са ясни. Тепърва ще се сформира екип в НАП, който да подготви необходимите промени. Ако ревизорите станат дознатели, процесът по събиране на доказателства, които имат стойност пред съда, няма да се дублира и процесът ще се ускори, обясниха запознати. Само че преди години данъчните имаха разследващи правомощия, но с тях се злоупотребяваше и затова са премахнати от закона.

В края на ноември 2011 г. митничарите получиха разследващи функции. Според шефа на ведомството Ваньо Танов митническото дознание е стартирало с голям успех, защото вече част от делата приключват с присъда в рамките на 3 до 5 дни. До средата на март 2012 г. са образувани 153 досъдебни производства, от които 20 незабавни (с присъда до 3 дни) и 10 бързи (до 5 дни), отчете наскоро Танов.

Тази седмица ще е ясно кои големи фирми ще влязат в т. нар. “златен регистър” на НАП, е казал още Дянков пред данъчните. Ще има нови критерии за фирмите, които ще бъдат обслужвани по специален ред от дирекция “Големи данъкоплатци и осигурители”.

В момента в списъка влизат фирми, които уж са големи данъкоплатци, а всъщност се издирват заради липсващ адрес, разказаха данъчни. Сега за големи данъкоплатци се водят към 1600 фирми, които внасят около 35% от приходите в хазната, но идеята на Дянков е да намали броя им.

Отскоро звеното, което обслужва едрия бизнес, има нова шефка - Галя Димитрова, след като предишният директор Стефан Тричков бе уволнен заради пропуски в работата.