Банките на българските юпита в САЩ загинаха. Американската икономика преживя нов голям срив вчера, след като от финансовата система изчезнаха две от най-големите инвестиционни институции с над 100-годишна история. "Лемън Брадърс" обяви фалит, а "Мерил Линч" се съгласи да бъде погълната от "Банк ъв Америка" за $50 млрд.

Банката, създадена от трима емигранти германски евреи, е известна у нас с това, че за нея работеше принц Кирил. Веднага след дипломирането си царският син започва работа в трезора. Той бе директор "Корпоративно финансиране" почти 10 г. Напуска преди 6 години. Сега е консултант в брокерската компания "Джи Ел Джи партнърс".

В "Мерил Линч" пък вицепрезидент "Развиващи се пазари" бе Милен Велчев. Той работеше в лондонския офис на компанията, преди да си дойде у нас през 2001 г. и да стане финансов министър в кабинета "Сакскобургготски". Според имотната му декларация Велчев и съпругата му Симона са имали брокерска сметка от 731 020 долара в "Мерил Линч". Тя отдавна вече е закрита, коментира за "Стандарт" Велчев, който сега е зам.-председател на НДСВ.

Другото юпи - Николай Василев, е работил в "Лазард" и швейцарската UBS, която също бе сериозно засегната от ипотечната криза. Ударът няма да се отрази пряко върху българската банкова система, увери Красимир Катев, който също е бивш инвестиционен банкер.

Безпрецедентна кървава неделя разлюля Уолстрийт. Такава драма Америка не е преживявала от годините на Голямата депресия, заявиха експерти. Според тях най-страшното е не само случилото се през уикенда, но и че след този голям трус няма признаци за положителен обрат от дълбоката финансова криза.

До новия етап в продължаващото повече от година сътресение се стигна, след като преговорите за продажбата на крупната инвестиционна банка "Лемън Брадърс" се провалиха. Банката със 158 години история бе принудена да обяви фалит. От преговорите за нейното закупуване се оттеглиха третата по големина британска банка "Барклис" и "Банк ъв Америка", защото не искаха да поемат големите й загуби.

Единственият възможен ход на банката бе да подаде в съда молба за защита от банкрут, който да запази активите й и да поддържа максималната им стойност. Тя поиска съдът да й позволи да оперира, включително да изплаща заплатите на служителите си. "Лемън Брадърс" увери, че нейните клиенти могат да продължават да извършват различни операции или да водят търговски действия. Акциите на "Лемън Брадърс" миналата седмица се сринаха с над 40 процента. Тя обяви загуби за третото тримесечие на 2008 г. и отписване на активи за 5.8 млрд. долара.

В системата на "Лемън Брадърс" в целия свят работят 26 000 души. Фалитът на тази банка ще нанесе силен удар на световните пазари, прогнозират анализатори.

Другата драма бе поглъщането на "Мерил Линч" от "Банк ъв Америка" на безценица - за $50 млрд. До неотдавна тази авторитетна финансова институция струваше $100 млрд., отбелязват експерти. "Мерил Линч" е третата по големина инвестиционна банка от Уолстрийт, след "Голдман Сакс" и "Морган Стенли", и е следвана от "Лемън Брадърс". Сделката с "Банк ъв Америка" се очаква да бъде финализирана в началото на 2009 г.

"Банк ъв Америка" се е съгласила да придобие "Мерил Линч" за 29 долара на акция, което е значително повече от пазарната стойност от 17 долара за една акция в момента. След придобиването на "Мерил Линч", "Банк ъв Америка" ще стане най-голямата финансова институция в света с 2500 милиарда долара активи. "Мерил Линч" е изгубила 52 милиарда долара от началото на кризата с високорисковите ипотечни кредити. Само в петък котировките на акциите й се сринаха с 12 на сто, а за година акциите са загубили 68% от стойността си.

Източник: вестник "Стандарт", Снимка: БГНЕС/ЕРА