Много заложни къщи са изправени на ръба на фалита заради все по-осезаемата у нас финансова криза.

Причината е, че все повече хора изнасят ценностите си от вкъщи и ги носят при лихварите с надеждата отпуснатият заем да им помогне да закърпят семейния бюджет. В същото време много малко от тях съумяват да съберат пари и да откупят заложените вещи и те автоматично се предлагат за продан. Оскъдните пари, които влизат в семейството обаче, вече все по-рядко позволяват да се правят покупки и клиентите на заложните къщи намаляват ежедневно. За да избегнат риска от "затварянето на пари" в стоки, чиято цена пада много бързо, лихварите отказват да приемат в залог джиесеми, лаптопи, коли, телевизори и всякаква друга техника.

Фалити дебнат заложните къщи. Заради световната финансова криза бизнесът с експресните заеми е на път да замре, обясниха собственици и търговци. Причината е, че през последните месеци се е увеличило многократно предлагането на стоки срещу бързи кредити.

Хората отчаяно търсят начини да се справят с финансовите си затруднения, обясниха от заложните къщи. Затова прибягват до залог на семейни ценности, за да избутат месеца. От декември насам тези сделки са скочили многократно, обясниха запознати. В същото време все по-често хората нямат пари да откупят заложените вещи и те стават собственост на къщите. Броят на купувачите, които търсят по-евтина стока в заложните къщи обаче също е спаднал многократно и така на практика вещите, които не са откупени от собствениците си, остават непродаваеми. Така тези стоки задръстват рафтовете в заложните къщи, а лихварите, които са "затворили" парите си в тях, се изправят на ръба на фалита.

Според търговците най-рисковите инвестиции в момента са приемането на техника като залог. Причината е, че хората първоначално внасят дължимата месечна лихва, за да запазят собствеността си върху стоката, но по-късно се отказват от откупуването є. Междувременно цената на техниката е паднала заради намалялото търсене и заложната къща не може да я продаде на достатъчно висока цена, за да си избие разходите по отпуснатия кредит.

Именно затова лихварите започнаха да отказват отпускането на експресни кредити срещу залог на техника. В района около Лъвов мост, който е известен като Рая на заложните къщи, едва 10% от търговците се съгласяват да отпуснат заем срещу залог на техника. Спряно е изкупуването на GSM-и, лаптопи, телевизори, системи за домашно кино, радиокасетофони и др. Ако търговците все пак приемат да вземат донесената техника като залог, те дават за нея максимум до 20% от реалната є стойност, за да се застраховат, че ако цената є падне поне няма да са на загуба, обясниха запознати.

В същото време цената на златото също пада надолу. "Все повече хора носят в заложните къщи семейни бижута и ценности, но малко след това идват да си ги откупят", обясняват лихварите. Така само за няколко месеца цената на благородния метал е паднала с 20% и от 25 лева на грам е стигнала до 18-19 лв.

Търговците обясниха, че заради световния срив във финансовата система много хора не могат да си платят сметките за тока, парното или нямат пари за храна. Все повече възрастни хора се нареждат пред заложните къщи, за да получат заеми срещу някоя от семейните си ценности. Търговците обясниха, че възрастните хора обаче са най-коректните клиенти, защото за тях заложеното бижу има сантиментална стойност и рядко го оставят да "изгори".

Лихварите разказват, че друг проблем при залагането на бижута е определянето на цената. Хората, които искат да заложат пръстен или гривна, често не разбират, че за разлика от бижутериите в заложните къщи изработката на бижуто не е определяща за поставяне на цената, която собственикът му ще получи срещу него.

"Често хората си мислят, че ги лъжем, защото за грам злато в бижутерията е дал 45-50 лв., а при нас цената му пада до 19-20 лв.. Ние им обясняваме, че при изработката на бижуто той е платил и труда, но често клиентите остават с чувството, че са излъгани", обясняват лихварите.

Източник: в. "Монитор"