Бургаските хлебопроизводители не искат да работят с големите вериги магазини. Причината са непосилните условия, които им поставят в хипермаркетите, каза Димитър Людиев, член на Управителния съвет на Съюза на хлебопроизводителите, пред радио "Фокус".

"На местните производители се предлагат жестоки условия. Искат ни отстъпки от порядъка на 20 до 40%, а ние самите работим на марж от 5 до 10 процента. Затова продаваме в собствени магазини или в малките квартални бакалии", каза Людиев.

Той допълни, че към момента няма тенденция за фалити на хлебопроизводители. Но ако се появи такава тенденция, в България ще трябва да се внася хляб. През последните години са оцелели само най-силните фирми, а за последните 10 г. фурните са се стопили от 2200 на 680. Фалитите в сектора са именно заради веригите, посочи още Людиев, цитиран от вестник "Стандарт".

Не знаем докога ще издържим на дъмпинга на хипермаркетите, оплакват се и хлебари от Кърджали. "След отварянето на магазините от големите вериги в града сривът при мен е до 70%", казва Ганчо Младенов, собственик на една от първите фирми в бранша "Компакт".

Той недоумява как е възможно да се продава на едро хляб под 70 ст. Белият хляб от 500 и 650 грама в хипермаркетите струва съответно по 59 и 69 ст., понякога стига и до 49 ст. Основно се доставя от фирми извън Кърджали. Заради подбива на цената местните фурни работят с едва 50% от капацитета си, а някои цехчета са на ръба на фалита.

Хлебопроизводителят от Момчилград Бисер Сребрев коментира, че за последната година производството му е паднало наполовина. Той обяснява, че не може по никакъв начин да се влезе в контакт с веригите. "Не ни допускат. Затова настояваме за някаква защита от държавата срещу този монопол", заявява Сребрев.