Белгийската компания "Електрабел" и немската RWE, които кандидатстват поотделно да станат стратегически инвеститори в АЕЦ "Белене", вероятно ще обединят офертите си. Това заяви преди първата копка на централата икономическият министър Петър Димитров. Двете компании ще станат собственици на 49% от бъдещата втора АЕЦ срещу ангажимента да осигурят по-голямата част от инвестициите от близо 4 млрд. евро. Собственик на мажоритарния дял от 51% е българската държава.

Очаква се двете фирми да внесат офертата си до 15 септември, а НЕК да се произнесе до края на месеца. Димитров подчерта, че обединяването е собствено решение на компаниите. До май догодина трябва да е готов техническият проект за централата, тя трябва да получи одобрението на ядрения регулатор и да започне изграждането на фундаментите за двата 1000-мегаватови реактора. Пусковият им срок е 2008 г. и 2009 г.

Вчерашната първа копка, направена от премиера Сергей Станишев, на практика бележи началото на разрушаването на старите основи, които се оказаха непригодни за новите реактори. Тази операция ще се извърши от консорциума "Евромин билд", а други 57 български фирми са в списъка на подизпълнителите, одобрени от главния изпълнител "Атомстройекспорт".

На български подизпълнители ще бъдат дадени около 30% от дейностите по изграждането на централата. В АЕЦ ще работят до 10 000 човека. Основните подизпълнители са френската "Арева" и немската "Сименс", които ще доставят електрониката.

Шефът на "Атомстройекспорт" Леонид Резников опроверга вчера спекулациите, че "Белене" ще струва повече от предвидените 3.997 млрд. евро. "Не сме заинтересовани да оскъпяваме проекта", бе категоричен той. Станишев пък заяви, че колкото повече се бавим, толкова повече проектът ще поскъпва заради скока на цените на основните материали.

"През 2007 г. България е похарчила 70 млн. лв. за ядрено гориво и над 3 млрд. лв. за петролни продукти. Затова е важно да се заложи на ядрената енергетика като икономически по-изгодна за индустрията и бита в страната", отбеляза Станишев.

Източник: вестник "Сега, Снимка: БГНЕС