България направи правилната стъпка, като не вдигна ДДС за разлика от Гърция, която от началото на кризата повишава ставката на данъка два пъти.

Това пише професорът от университета "Джонс Хопкинс" Стив Ханке в статия за в. "Уолстрийт джърнъл". У нас Ханке е известен като "бащата на валутния борд".

След като гърците първо обвиниха всички за техните проблеми, поканиха чужди лекари, за да ги изведат от кризата. При това става дума не само за Международния валутен фонд, но и за политици и бюрократи от ЕС. Това определено е случай, в който докторите ще убият пациента, смята Ханке.

Какво трябва да направи южната ни съседка, за да излезе от кризата?

Според проф. Ханке Гърция трябва да последва т.нар. политика на Големия взрив, която беше осъществена от Нова Зеландия. Тя започва с разсрочване на задълженията по външния дълг. След това идва ред на ограничения на правителствените разходи, но и промяна на данъчния режим.

В момента данъчното бреме в Гърция е много високо, като работодателят плаща 28% осигуровки върху заплатите, а работникът - 16% данък. Според Ханке осигуровките от работодателя трябва да отпаднат.

Другият съвет е да се прилага единна ставка на ДДС, вместо трите, които действат в момента. При това, единната ставка трябва да е по-ниска от сегашната стандартна, която е 23%.

Според Ханке, ако се премахнат осигуровките, това ще направи гръцката икономика много по-конкурентоспособна, защото ще намали разходите за работна заплата с 22%. Решението ще доведе до свиване на потреблението, увеличаване на спестяванията и ще намали задлъжнялостта в страната.

Време е Гърция да смени курса и да излезе от капана, в който е изпаднала, зове Ханке.

Източник: в. Труд