В летните жеги харчим повече ток, отколкото и в най-студените зимни дни. Над 4650 мегавата са били изгълтани вчера, отчетоха от електроенергийния системен оператор към НЕК. Само климатиците са издухали към 800 Mw еленергия. Потреблението е рекордно в най-топлия ден от лятото, когато стрелките на термометъра на много места удариха 40 градуса, пише в. "Стандарт".

Консумацията на ток е нараснала със 7% от началото на годината и с 2.5% в сравнение с юли м.г., отчетоха от електроенергийния оператор. Производството обаче е скочило с 20% от началото на годината. Затова излишъкът се изнася за съседните държави.

За Гърция, Македония и Сърбия отиват около 1000 Mw, като близо 600 от тях са за южната ни съседка. След като бъде задоволено търсенето у нас, едва тогава остатъкът се изнася, коментираха от енергийния оператор. Всеки ден стойностите са различни. Но опасност от недостиг у нас няма, щом изнасяме дори сега, когато Пети блок на АЕЦ "Козлодуй" е в ремонт, коментираха пред "Стандарт" експерти.

От потребения у нас ток вчера 1004 Mw е произвел VI блок на "Козлодуй", 2869 Mw са от ТЕЦ-овете, а останалите 619 Mw са от водни централи.

В последния месец по магазините почти не останаха климатици, всичко е изкупено, коментираха търговци. Хората предпочитат да инвестират в инверторни уреди, защото те разхлаждат през лятото и топлят през зимата.

Цената на уреда много зависи от качеството и марката. По-елитните модели стигат до 2-3 хил. лева. Те са енергоспестяващи и са по-изгодни за потребителя. Има и подвижни, компактни климатични устройства, на инверторен принцип. Цената им е между 200 и 400 лева и масово се използват в офиси и институции.

За монтаж на уредите обаче се чака повече от месец, защото работниците са постоянно заети.

Заради адските жеги разхладителните уреди работят на максимум, но опасност от проблеми със захранването няма, коментираха от ЕСО.

Не така стоят обаче нещата при комшиите ни. Гръцката енергийна компания РРС обяви, че планира спирания на тока, за да се избегнат сривове в мрежата. В южната ни съседка заради жегите отбелязаха рекордна консумация от над 10 хил. Mw еленергия на ден. Спирания на тока планират и в Албания най-малко за по един час в цялата страна.