Не по-малко от десет нови ферми за отглеждане на биволи на стойност 500 млн. евро се очаква да се изградят в страната ни. Това каза проф. Марина Цанкова - председател на Асоциацията на биволовъдите в България, цитирана от БТА. Това е възможно да стане, след като се осъществи окончателно проектът "Ферми за биволи в България", по който се работи съвместно с Биволовъдната федерация в Германия.

Според Екхарт Хилдебранд - президент на германската федерация на биволовъдите, 70 на сто от инвестициите ще бъдат осигурени чрез европрограми, но проектите, с които ще се кандидатства за тях, ще се изготвят след приключване на маркетинг проучване на пазара в България. Проучването се извършва от федерацията съвместно с българското Министерство на земеделието и продоволствието, пише днес вестник „Монитор“.

Възможните места за изграждане на нови ферми са общини, в които са се отглеждали биволи и традициите все още са съхранени, обясни Хилдебранд. В проекта е предвидено биволските ферми да бъдат енергийно самостоятелни чрез използването на алтернативни и възобновяеми енергийни източници.

Породата биволи българска мура се изражда, каза още проф. Марина Цанкова, председател на Асоциацията на биволовъдите в България. По думите й специалистите от 10 години искат да им бъде разрешен внос на семенна течност от Индия или Китай, но до момента нямат такова разрешение. Обяснението е, че Индия не е страна от ЕС, а в Китай има шап, уточни проф. Цанкова. Според нея израждането на вида се дължи на дългогодишното роднинско чифтосване на останалите малко биволи в България.