7.1% от българите биха гласували за "България на гражданите" на Меглена Кунева, ако изборите бяха днес. Така тя би изпреварила ДПС (6%) и ще е трета политическа сила. Това показва последното национално представително проучване на Центъра за анализи и маркетинг (ЦАМ), цитирано от в. „24 часа“. Самата Кунева е 7-а сред 10-те най-уважавани политици в държавата с 31.3% доверие.

На въпрос кой ще е брокерът на парламентарните избори през 2013 г. и какви ще са евентуалните съдружия в новия парламент, шефът на ЦАМ Юлий Павлов отговори: "Възможни са единствено два типа коалиции - ГЕРБ и някоя друга политическа сила, вероятно партията на Меглена Кунева или коалиция на всички срещу ГЕРБ."

По думите на социолога избирателната активност на парламентарния вот 2013 вероятно ще е по-ниска - от порядъка на 60-65%. В момента обаче проучването на неговия център регистрира стабилност в нагласите за гласуване, а подкрепата за партиите с промени в резултатите, се броят на пръсти.

Ако изборите бяха днес, ГЕРБ би спечелила 30.7% вот, което е с 2% по-малко в сравнение с януари. "Само следващи сондажи могат да покажат дали този спад, който е в рамките на статистическата грешка, е начало на трайна тенденция, или е моментно отклонение", обясни Павлов.

Премиерът Борисов също е загубил 2% доверие - в края на март 46.9% от българите го подкрепят срещу 48.9% през януари. Правителството, което оглавява обаче, се ползва с доверието на 34.8 на сто от гражданите, което е с 2% повече в сравнение с януари.

БСП запазва позиции - за нея гласуват 17.9% от българите. Данните показват 5% отлив на доверие от доскорошния президент и настоящ конкурент в битката за лидерство в БСП Георги Първанов. През март го подкрепят 30.8% срещу 35.8% през януари т.г. Рейтингът на Първанов (разликата между доверие и недоверие - б. а.) и през март е отрицателен (-29.4%), макар да е 8-и в челната десетка на политиците. Сергей Станишев, когото подкрепят 20.3% и е на 10-а позиция, прибавя 2% симпатизанти за два месеца.

Данните показват още, че Синята коалиция е на ръба с 2.5% вот, а "Атака" е вън от следващия парламент със сегашните 1.7%.

"На тесния националистически терен има голям калабалък и без коалиция с някоя формация партия с този профил няма шанс", категоричен бе Павлов.

Четирима са политиците в държавата с положителен рейтинг - еврокомисарката Кристалина Георгиева, която води с 54.5% доверие, следвана от президента Росен Плевнелиев (53.4%), премиера Бойко Борисов и столичния кмет Йорданка Фандъкова (41.9%).

На пето място е вицепрезидентът Маргарита Попова, която е загубила обаче 2% симпатизанти.

Вицепремиерът Цветан Цветанов е сред политиците с прилив на доверие - от 33.8% през януари до 35.9% сега, което го класира 6-и.

Обратното - председателят на парламента Цецка Цачева губи 5% доверие и е 9-а с 20.6% подкрепа. Парламентът като институция обаче е добавил 3% доверие до 22.6% сега.

След встъпването на Росен Плевнелиев в длъжност доверието в президентската институция се вдига с 12.3% до отреждащите водеща позиция сред институциите 50.7% доверие през март. Армията, полицията, БПЦ се ползват с подкрепата на 36-37% от гражданите.

Политиците начело на негативната класация с недоверие от 86-88%, традиционно са Ахмед Доган, Иван Костов, Яне Янев, Волен Сидеров.