Шефовете на "Кремиковци" сами ще поискат фалита на завода. Да се мине през т. нар. специална несъстоятелност, обмисля ръководството. Това ще позволи комбинатът да се управлява без синдици, от настоящото ръководство, като се даде на търг, съобщава в. "Стандарт".

Днес е делото за фалита на дружеството, което бе заведено през април от 6 фирми. Очакваме съдът да отмени мярката за назначаване на временни синдици, каза прокуристът на "Кремиковци" Божко Бонев. Заводът се е разплатил с шестте фирми, поясни той. Дружествата са "Пещоремонт", "Руа", "Либърти фууд енд сървисис", "Дендрит-Бахаров", ЕТ "Пепо-Петър Ризов" и "Еко стил ресурс". Не е ясно на каква стойност беше борчът, нито кой е извадил парите. След края на процедурата по специална несъстоятелност активите на завода ще се трансформират в ново дружество. Всички работници ще бъдат преназначени, каза директорът на "Кремиковци" Гунтупали Джаганадам.

Индиецът посочи още, че предстои сключване на предварително споразумение между потенциалните инвеститори и държавните фирми за изплащането на всички стари задължения на комбината към тях. В пакетното споразумение с всички потенциални инвеститори трябва да бъдат предвидени и инвестиции в екологията, технологично обновяване на комбината и защита на интересите на работниците. Това предварително споразумение трябва да предхожда преминаването към специалната несъстоятелност, според която активите на дружеството ще се продават на специален търг. По разчети на Джаганадам ще са необходими 2 години, за да се вдъхне живот на "Кремиковци".

През февруари и март комбинатът е произвеждал месечно по около 40 хил. т стомана. През май количеството вече е скочило на 60 хил. тона.

От "Арселор Митал" са внесли при нас и до правителството детайлна оферта. А "Ворскла" на Жеваго предлага само работа на ишлеме, заяви още Джаганадам.

Днес се очаква и нов протест на работниците на комбината. Те ще излязат пред Народното събрание и Министерския съвет, за да настояват за по-бърза продажба на комбината на нов собственик, който да възстанови нормалната работа.
Снимка:БГНЕС