Металургичният комбинат “Кремиковци” затваря през октомври, научи “Новинар”. Причината е липсата на пари в комбината, които да бъдат вложени за изпълнението на екологичната програма на завода. Преди дни Брюксел показа жълт картон на България заради неиздадени навреме комплексни разрешителни на няколко предприятия в страната, сред които и “Кремиковци”. Без този документ комбинатът не може да продължи да работи. Ако сега не се вземе решение за съдбата на завода, той трябва да затвори, коментираха разтревожени работници, пише в. "Новинар".

Миналата седмица украинският бизнесмен Константин Жеваго, който е сред кандидатите да купят "Кремиковци", предложи да вложи 100 млн. долара за купуването на суровини. Част от парите – около 20 млн. долара, бяха предвидени за изпълнение на екологичната програма, за да може заводът да работи, заяви за “Новинар” председателят на синдикалната организация на “Подкрепа” към комбината Людмил Павлов.

Според запознати обаче изпълнителният директор на предприятието Гунтопали Джаганнадам умишлено бави свикването на Управителния съвет, тъй като от неговото решение зависи офертата на Жеваго да бъде одобрена. Говори се, че Джаганнадам е изпратил писмо с предложението на украинския бизнесмен до сегашния собственик на “Кремиковци” Прамод Митал, който е в Лондон и все още не е върнал отговор. Прамод Митал не се е мяркал в комбината от шест месеца, а като имаме проблеми и го викаме тук, не иска да идва, а ни кани в Лондон, обясниха синдикалисти.

По-големият брат на Прамод – Лакшми, също е предложил да даде 700 млн. долара за комбината, но още не е заявил официално какви са плановете му и дали предвижда пари за покриване на екоизискванията.

Според синдикалисти е напълно възможно индийските собственици да бавят продажбата на предприятието, за да може то да фалира заради неизпълнение на екоизискванията, а след това да продадат изгодно земята на комбината. Някои от кандидат-купувачите не заявяват конкретни намерения за развитие на производството, което ни навежда на мисълта, че целта е земята, смятат и работници.