В електронната страница на Иранската републиканска гвардия излезе откровеното пожелание на режима на моллите да се сдобият с ядрено оръжие, коментира Washington Post. Материалът на "Гердаб" носи простичкото заглавие "Денят след първия опит с иранско ядрено оръжие - един нормален ден". Според оценки на експерти става дума за желанието на страната да влезе в "ядрения клуб".

Всяко споменаване на намерението на Техеран за придобиване на ядрено оръжие е табу. Иран твърди, че ядрената му програма е само за мирни цели. Само че сега вече Иранската републиканска гвардия започва да разсъждава за деня след първия опит с ядрено оръжие и как светът ще реагира на това събитие.

Ето съдържанието на материала в превод от Washington Post:

Техеран желае атомен арсенал

Денят след първия ядрен опит с ядрено оръжие на Ислямската република Иран си е един съвсем обикновен ден за обикновените иранци. Но в очите на някои от нас може би ще се появи нов блясък.

Това е един добър ден. Става дума за 7 ч сутринта. Слънцето все още не се е показало в цялото си величие, но утрото вече е дошло. В северното полукълбо множество страни започват деня си...

Предишния ден, особено в центъра на иранската пустиня - където преди време американците, а и някои западни страни искаха да погребват безнаказано ядрените си отпадъци, се провежда подземен ядрен взрив. Мощността не е от такава степен, че да предизвика страховити земетресения в района. Но и не е слаба, така че иранските учени да не могат да направят своите измервания.

Става дума за един нормален ден. Както в 90 на сто от дните в годината има някакви новини, свързани с Иран. Като например:

Ройтерс: Иран изпробва ядрена бомба.

Си Ен Ен: Иран взриви ядрена бомба.

"Ал Джазира": Беше изпробвана втората ядрена бомба на Иран.

"Ал Арабия": Шиитската ядрена бомба гръмна.

"Яху нюз": Ядрена експлозия в Иран.

В. "Джуузалем пост": Моллите вече имат ядрено оръжие.

В. "Вашингтон пост": Ядрена експлозия в Иран, шок и ужас в Тел Авив.

Според медиите в региона вече вървят много поздравления в интернет за скрития имам и за върховния лидер. Които звучат така:

Кейхан: Беше изпробвана първата иранската атомна бомба.

Джумхури е ислами: Иран успешно проведе ядрен тест.

Иран: По заповед на президента изцяло произведената на 100% в Иран ядрена бомба беше изпитана.

Еттелаат: Дългоочакваната иранска атомна бомба гръмна.

Тази странна хипотетична статия успокоява света, че евентуалното сдобиване с ядрено оръжие от страна на Иран няма да доведе до всемирна катастрофа. Просто животът щял да продължи да си тече нормално, само че в т. нар. ядрен клуб вече ще има един нов член.

Има обаче едно-единствено изключение - иранците щели да имат по-високо самочувствие.

По правило новините в Иран не изваждат населението му от обичайния ритъм, доколкото там новините са контролирани. Въпреки "ядрения опит" служителите отиват навреме на работа; е, някои закъсняват малко...

Денят след първия ирански ядрен опит ще бъде един обикновен ден, но в очите на някои от нас ще се появи нов блясък - предизвикан от усещането за сила и национална гордост.

Хвърчило

Статията в страницата на Иранската републиканска гвардия може да бъде оценявана като: предупреждение; опит за сплотяване на твърдите елементи около режима в Техеран; проверка на настроенията в международната общност.

Но във всеки случай тя е заплаха за международната сигурност. Просто защото сайтът "Гердаб" е разработван и управляван от частта в Републиканската гвардия, която отговаря за кибервойните. А те все още ближат рани след хакерската атака "отвън", която забави с осем месеца пускането на ядрената инсталация в Бушер.

Статията се появи само ден след като вицепрезидентът и шеф на ядрената програма Ферейдин Абаси обяви, че обогатяването на уран ще бъде увеличено с 20 на сто с включване в експлоатация на нови мощности от центрофуги. Те щели да заработят именно край град Кум, където са и ракетните полигони за изпитание на "Шахаб 3".

Невероятно е, че иранците пускат такова нещо, твърди Меир Явендафар, експерт по отношенията Израел - Иран. "Досега приемахме заплахата като хипотеза. Но ако тази статия бъде последвана от други подобни официални съобщения, ще трябва да бъде приета сериозно. И те ще ни дадат вече сериозна индикация, че Техеран наистина се стреми към придобиване на ядрено оръжие."

АЕЦ "Бушер" пред старт

Иран приключи със зареждането на гориво на първата си атомна електроцентрала в южния град Бушер. Очаква се производството на електричество да започне през юли. Руската компания "Атомстройекспорт", която наблюдава изграждането на електроцентралата, заяви в началото на април, че операцията по зареждане с гориво е започнала след повторна проверка. По-рано заради технически проблеми горивото беше премахнато.

Иран започна да зарежда АЕЦ "Бушер" през август м.г. като демонстрация, че няма да се съобрази с международните санкции, наложени заради подозренията, че работи по ядрено оръжие.

Проектът за централата е дело на германската компания "Сименс" и датира от 70-те години. След Ислямската революция от 1979 г. той беше замразен, а впоследствие беше довършен от руски специалисти. Би Би Си отбелязва, че Западът най-вероятно е дал зелена светлина за изграждането на първата иранска АЕЦ, тъй като е сключил задкулисна сделка с Москва да подкрепи нов пакет от санкции срещу Техеран. Русия ще предоставя и ядреното гориво.

АЕЦ "Бушер" е разположена на 1200 км южно от Техеран. Работата й ще се намира под наблюдението на Международната агенция за атомна енергия. Поради това се предполага, че шансовете в нея да се обогатява уран за ядрено оръжие са много малки.

Източник: в. Труд