"Медийният пазар тласка партиите към харчене на повече пари по време на предизборни кампании." Такова обяснение за партийните далавери даде вчера премиерът и лидер на БСП Сергей Станишев по време на дискусия за промяна на изборното законодателство.

Според него, ако партиите се откажат от ефирно време и място в печатните медии, губят влияние по време на агитация. Станишев не подкрепи идеята на Георги Първанов за въвеждането на повече мажоритарност в избирателната система, което пък разочарова президента. "Има стесняване на политическата подкрепа за въвеждането на мажоритарен елемент в избирателната ни система." Така евфемистично и лаконично държавният глава обобщи дебата и разочарованието си от неприемането на идеите му.

Той не спести и критиката си към БСП: "Има известно стъписване и дистанциране от позицията, която партията имаше по мое време към мажоритарния елемент”, отбеляза с горчивина той. Според него „всички искат повече мажоритарност, но щом се стигне до въпроса за мажоритарността, бият отбой”. Той предупреди, че "силните, здравите и перспективните партии няма да загубят от включването на мажоритарен елемент в избирателната система".

Първанов изрази опасения, че следващият парламент, създаден на базата на преференциалния елемент, може да бъде блокиран и трудно да се създаде работещо ефективно мнозинство. Той се обяви против вдигане на бариерата за влизане в Народното събрание и против задължителното гласуване. „На този етап това, с което трябва да спечелим хората, е политиката, а не силово административните действия”, коментира президентът. Той предупреди, че задължителният вот може да роди политически чудовища.

Идеята на Първанов за мажоритарен вот не беше подкрепена и от коалиционните партньори НДСВ и ДСП. Шефът на царистите в парламента Пламен Моллов бе категоричен, че „чисто или частичен мажоритарен елемент само ще създаде условия за още повече купуване на гласове”. От ДПС също не дадоха знак, че одобряват президентската идея. Да не захранваме с повече позитивизъм мажоритарния компонент, отколкото са му ресурсите, призова зам.-шефът на партията Лютви Местан.

“Защо президентът и премиерът могат да са партийни лидери, а кметът да не може?” Това попита пък столичният кмет Бойко Борисов. След изявленията на държавния глава и премиера Сергей Станишев градоначалникът постави други теми на дневен ред с аргумента, че никой няма да си признае, че е за купуването на гласове и срещу провеждането на референдум.

“Простичките неща”, с които политиците трябвало да се заемат, според Борисов, е актуализирането на избирателните списъци, като избирателите да могат да гласуват само по настоящ адрес. МВР има една система “Скреч”, която за секунди проверява дали гласоподавателите в деня на изборите са били в страната, допълни той.