Бандероли втора употреба масово се използват от производители на фалшив алкохол. Ценните хартийки се продават на половин цена от кръчмари. Собствениците на питейни заведения внимателно ги отлепват, за да не нарушат целостта им, след което посредник на алкохолния производител минава и ги изкупува, научи “Монитор”.

По тази схема с един бандерол може да се изтъргуват 4-5 бутилки, разкриха разследващи. За проблема с контрола на алкохола признаха вчера официално и от агенция “Митници”.

Според служители в МВР има още по-печеливша схема. При нея бандеролите се отлепват от бутилките веднага след доставката. Получателят - собственик на магазин или кръчма, ги връща на дистрибутора, а той, от своя страна, сваля цената на стоката. По този начин се получава затворен кръг, който се нарушава единствено при повреда в лентичката. В случая обаче алкохолът е истински и няма опасност за потребителя, обясниха разследващи.

Много по-опасни са гаражните производители, които варят водка, ракия или уиски в домовете си. В този бизнес от години са замесени ромските фамилии. Циганите по цял ден ровят кофите за боклук и събират празните бутилки, разкри пред "Монитор" високопоставен служител в агенция "Митници". Веднъж седмично ромите минават и през кръчмите, откъдето изкупуват стари шишета под претекст, че ги предават на вторични суровини.

Бутилки на известни марки питиета се пълнят след това с алкохол, произведен в шарените квартали. Следват два варианта пред ромите - или да лепят фалшиви бандероли, правени на принтер, които лесно се хващат, или да продадат алкохола без ценната хартийка на бутилката.

"Обикновено те работят за някого и са просто изпълнители на най-ниско ниво. Преди време имахме случай, при който в къща в кв. "Филиповци" хванахме 100 л спирт. Ромите обаче се изхитриха и вече не държат всичкия материал в една къща, а го разделят в 10-12", обясни криминалист пред "Монитор". Така, ако има проверка, циганите казват, че спиртът е за лична консумация.

Запознати твърдят, че вече е трудно да се стигне и до ниските нива, защото в ромските квартали лесно се разбира, когато влезе външен човек.

Най-фрапантни обаче са случаите по морето. Според официални данни на агенция "Митници" 90% от алкохола по курортите е наливен. Лъскавите кръчми там не си позволяват да продават на клиентите си питиета с лошо качество. Алкохолът обаче идва с туби и се налива на място в празните шишета. Опасни питиета може да се засекат само в малките и непретенциозни капанчета.

Тежката задача да хващат фалшиви бандероли у нас се пада върху митниците. Служители от дирекция "Митническо разследване и разузнаване" обикалят търговските обекти и взимат проби от лентичките. В проверките се включват и служители от МВР, защото, когато влезе само митничар, собственикът на обекта го пъди и заплашва.

За цялата страна обаче има само 5-6 експерти по бандеролите, което е крайно недостатъчно, признават от агенцията. "В момента обучаваме още десетина души. Има специални лектори от държавната печатница и криминалисти", обясни пред "Монитор" високопоставен служител в агенцията.

В митниците има система, в която се въвеждат серийните номера на всички бандероли. На съответния номер отговаря определен алкохол с определени градуси. Ако проверяващият има съмнение в дадена лентичка, обажда се в агенцията и оттам му правят справка.

Според служителите измами се правят с т. нар бандероли близнаци. Те са копия на истинските лентички и носят техния сериен номер. Лепят се на същия алкохол, на които се слагат и истинските. При тези случаи обаче е необходимо бандеролът да се провери в лабораторията на агенция "Митници " дали не е менте.

Положението допълнително се усложнява, защото, ако проверяващият се съмнява в дадена партида и отвори няколко бутилки, а те се окажат с истински бандероли, държавата трябва да покрие разходите на търговеца. Затова обикновено се проверяват обекти по предварително получен сигнал.

Източник: вестник "Монитор"