Зимата дойде и народът се хвана за главата. Хората масово се втурнаха да търсят съветите на експерти, за да решат как да се топлят в студовете. Мъже и жени обикалят магазини и правят сметки, преди да решат как да изкарат зимата най-евтино.

Средно по около 50 лв. на месец по-скъпо ще излиза отоплението ни тази зима, установи "Стандарт". Причината е шоковото поскъпване на парно, ток, газ и алтернативните горива.
Независимо по какъв начин осигурявате уюта си през студените месеци, тази зима ще трябва да се бръкнете доста по-дълбоко от миналата, категорични са експерти. Така например, ако живеете в двустаен апартамент и през миналия отоплителен сезон сте плащали средно по 160 лв. на месец за топло, тази година ще трябва да се подготвите с поне 200. Причината е очакваното повторно увеличение на топлоенергията, което поискаха топлофикациите след шоковото поскъпване на природния газ.

Отоплението с централно парно вече поскъпна веднъж през тази година, когато от 1 юли цените скочиха средно за страната с 13%. Сега обаче топлофикациите искат още едно увеличение. Въпреки че нормативната уредба не позволява актуализация на цената на парното повече от веднъж годишно, заради форсмажорните обстоятелства около скока на природния газ Държавната комисия по енергийно и водно регулиране внесе в Министерския съвет предложение, с което да бъде изменена наредбата за ценообразуването на топлоенергията и това да се промени. Ако измененията бъдат приети, от ноември ни чака ново поскъпване на парното.

Преди дни председателят на ДКЕВР проф. Константин Шушулов обяви, че ще разреши увеличение на топлоенергията между 10 и 12%. Така простата сметка показва, че за тристаен апартамент, за който през миналата зима се е плащало по около 200 лв. ежемесечно за парно, сега сметката ще набъбне до 248 лв.

Не по-розово изглеждат студените месеци и за тези, които се отопляват на ток. През тази година електричеството поскъпна с 18% средно за страната. Ако през миналата година тричленно семейство, което живее в двустаен апартамент от 55 кв. м, е плащало за отопление с 2 климатика с по 900 вата мощност по 150 лв. на месец, то тази зима сметката им за ток ще скочи на 177 лв. Сумата обаче ще е тази само при положение че хората заложат на енергоспестяващи климатици.

Ако се отопляват с по-стари уреди, които харчат повече ток, или по-мощните, които достигат до 1200 вата, задълженията им към Енергото може и да надхвърлят 200 лв. на месец. Сметката набъбва още повече, ако става въпрос за по-голям апартамент или къща. Другият вариант за отопление на ток са конверторните радиатори. Те обаче обикновено са с мощност 3000 вата, което означава, че харчат до 3 пъти повече ток от климатиците и така зимният уют излиза златен.

В повечето случаи хората, които обитават еднофамилни къщи, не се топлят с парно. Някои от тях са изградили в домовете си локално парно, което се захранва с твърдо или течно гориво. За средно голяма такава къща на 2 етажа системата харчи по 10 литра нафта на денонощие. Така на месец топлината в дома излиза около 600 лв. При положение, че за енергоизточник на локалното парно са избрани дървата обаче, сметката пада доста под тази сума. В аналогична еднофамилна къща, в която парното работи само вечер, за целия отоплителен сезон дървата излизат около 800 лв., което значи по около 140 лв. на месец. Ако в дома обаче има хора и през деня, сметката излиза доста по-солена.

С каквото и да греете дома си през зимата, сметките скачат драстично, ако имате и малки деца. За разлика от възрастните, които предпочитат да ходят вкъщи дори с палта, но да не прекаляват с отоплението, за да спестят някой лев, малчуганите не биха издържали подобен начин на живот. Положението е същото и в случаите, когато домът се обитава от болен човек. При подобни ситуации не можете да си позволите и минутка на студено, което надува сметката до космически величини.

Източник: вестник "Стандарт"