Черно море е с най-нисък процент на сол във водата от околните морета. Почивката на средностатистическия българин обаче му излиза доста солено. Например - на един софиянец петдневният (дълъг) уикенд в Приморско струва между 40 и 42 лв. на ден, при условие че не помирише храна в ресторант и в зависимост от това дали пътува с такси от дома си до автогарата или с градския транспорт. Автобусите пък сами по себе си са пълно с екзотика и изненади преживяване, пише "Стандарт" в днешния си брой.

Директен автобус от София до Приморско има, поне според обявите на фирмите. Билетът струва 30 лева в едната посока. Качих се на такъв рейс в петък, 13,30 ч., и с радостна изненада установих, че свободни са останали само 3 места. Пътуват хората, доволни са и на мен ще ми е добре, помислих си.

Спряхме първо в Стара Загора, после в Нова, в Сливен оставихме 5 човека и качихме двама за Бургас, по 1 пътник разтоварихме в Карнобат и Айтос, още 7 в Бургас, за кратко отбихме в Черноморец и Созопол и хоп - Приморско. 21,00 ч, 7,30 часа път - не е зле за директно пътуване!

А и от сливенската петолъчка до Бургас се вият едни колони - време няколко пъти да се замислиш какви са тези управници и тази управия, дето за 18 години преход една магистрала от някакви си 200 километра не могат да достроят. Е нали, казваш си, един километър магистрала струва около 2 млн. лева, сега държавният бюджет е към 11 млрд. лв., толкова ли не могат да се бръкнат за някакви си 400 млн. или по-малко лева?
В Приморско бързо свикваш с мисълта, че всяка година изникват сгради на най-неочакваните места.

Първата дилема е къде да се настаниш.

Не че няма свободни квартири, но ако си в центъра, ще ти е шумно, и то доста. Уж има забрана да се свири силна музика след 24 часа, но дори и в най-отдалечените кътчета на курорта се чуват "басите" от някоя дискотека до 2-3 часа през нощта. Вариант е и да спиш на затворена РVС дограма, което си е чист мазохизъм. Ако все пак избереш спокойствието, ще си далеч от всяка хранителна инфраструктура - заведения за хранене, магазинчета, баничарници.

Единствената станция, която предлагаше столово хранене с предварителна заявки за външни хора - тази на Министерски съвет, е отдадена под наем. Почиват си чехи, а желаещите външни лица могат да закусват и вечерят на блок маса, съответно за 6 лв. и 8 лв., на обяд - на ресторантски начала. Двойната стая в същата станция, както и на повечето подобни места в Приморско, е 70 лв. със закуска. На частни квартири, и то предимно в по-стари къщи, може и да спазариш 10 лв. на легло на вечер. Ако си сам и голям късметлия, а хазяите досега не са имали особена посещаемост, могат и да не ти вземат още 10 лв. за другото легло. Свободни в курорта има доста, по-пълно е от петък до неделя. Кратък уикенд, въпрос на цени.

Малък дюнер е 4 лева, голям - 5 лв. Пицата струва 2.50 лв. парчето, айрянът върви около левче.

Бира в заведение се пие най-евтино за 1.90 лв. (330 милилитра) и 2.10 лв. за половин литър. От магазинче може да си купиш "Бургаско" за 80-90 ст.

И баничката е толкова, бозата, малката, е 50 ст. Ако решите да си направите салата, доматите започват от 1.60 и стигат до 3 лв. в зависимост от големината и качеството. Сто грама шунка от магазин се купува между 1.80 и 2.50 лв. Кутийката топено сирене (от триъгълните) я дават от 2.20 до 2.50 лв.

Четвърт диня разхлажда срещу 2.50 лв.

Бутилка минерална вода 1.5 л струва 80 ст. Кафе в заведение най-евтино - еспресо е 0.80 лв., сметанката е 0.20 лв., малката минерална вода в заведение е 1 лв.

Като теглиш чертата - ако закусваш баничка с боза и някакъв колбас (100 г шунка), хайде 50 грама, да си икономичен, излиза 2.20 лв. Да хапваш на обяд и на вечеря по парче пица с напитка - 2х3.50 прави 7 лв. Тоест по-малко от 10 лв. на ден при базисна храна не ти мърдат.

И понеже на морето се огладнява зверски, а едно парче пица не е кой знае колко, не може в по-късен час да не хапнеш един малък дюнер за 4 лв., ако изпиеш и една бира в заведение, ей така, да се социализиращ малко, дневният ти разход отива на 16 лв.

Ако решиш, че следобяд е редно да седнеш и да изпиеш едно кафе със сметанка и малка минерална вода в заведение, това са още 2 лв., станаха 18 лв. Ако не пиеш чешмяна вода, а решиш да се "поглезиш" с една бутилка минерална от литър и половина на ден, пък си вземеш и плод - 20/21 лева отидоха, и то без да седнал (помирисал) ресторант. Прибавяме 10 лв. за квартира на вечер и ето ти 30 лв. за ден престой на морето.

Излиза скромната сметка, че за един дълъг уикенд на морето - отиване в петък и връщане във вторник, минималният разход е 214 лв. или по 42 лв. на ден. Е, ако пътувате с куфарите в градския транспорт, цената ще падне на 204 лв. или 40 лв. и 80 ст. на ден.

Остана ми усещането, че българският турист е най-прецакан именно на собственото си Черноморие. И чехи, и германци, които идват тук, са организирани, техните туроператори преговарят за всеки цент и стотинка, организират им се закуски или три хранения на ден на почти столови принцип и доста конкурентни цени.

Един пример - говорих с две германки от Бремен, седнали да похапнат пица на парче в заведение в центъра. Те бяха дошли в Приморско с т.нар. резервация в последния момент. Плащаха за 12 дена в хотел със закуска, чартър и трансфер по 450 евро на човек.

Чартърът е поне 90 евро, фирмата туроператор си е сложила поне 200 евро печалба, добавяме още 20 евро в графа "други разходи" - за 12 дена българският хотел е получил 140 евро на човек за нощувка и закуска. "Откъдето и да го погледнеш е евтино, пица по 1.25 евро е суперцена, радостно потриваха ръце германките.

И за да им излезе още по-евтино, си бяха купили бутилка минерална вода от близкото магазинче и се редуваха да отпиват от нея.

Трогателно, нали?