6.3 млрд. евро. Това е руското предложение за крайна цена на АЕЦ "Белене", стана ясно след преговорите между премиера Бойко Борисов и руския му колега Владимир Путин. Силният човек на Москва пристигна вчера в София за неколкочасова работна визита. Борисов лично посрещна госта на летището, а след това двамата разговаряха на 4 очи в Министерския съвет 20 минути. Заедно с делегациите си премиерите обсъдиха конкретните параметри на общите енергийни проекти, както и засилване на икономическото сътрудничество в различни области.

Българската страна обаче не е доволна както от предложението, така и от разбивката на цената за Втора атомна, уточни по-късно министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Според думите му, на практика ново предложение няма, тъй като руснаците са поискали просто към твърдата цена по основния договор, която е почти 4 млрд. евро, да се прибави максимална ескалация от 2.3 млрд. евро.

До края на годината ще е готов техническият проект за атомната централа. Ние дадохме крайната цена. Сега българската страна трябва да направи експертиза и да ни отговори, обясни Путин на брифинга, който двамата премиери дадоха след края на преговорите между двете делегации. Борисов дебело подчерта, че чака от Москва предложението с окончателните разчети колко ще струва "Белене", за да е сигурна страната ни, че няма да има допълнително оскъпяване на проекта.

Когато Борисов каза крайна цена, той наистина има това предвид. Това включва базова цена за централата, ескалация, разходи на собственика за около 700-800 млн. евро за инфраструктура и около 500 млн. евро за консултанти плюс лихви по финансирането до започването на работата на централата, уточни Трайков. По думите му, ако извадим тези средства от максималната цена от 7 млрд. евро, която нееднократно е споменавал Борисов, 1.3 млрд. разходи на собственика и неколкостотин милиона за лихви, се получава крайна цена около 5 и под 5 млрд. евро, което е доста по-малко от тези 6.3 млрд. евро, които обявяват руснаците.

Борисов бе категоричен, че експертите ще продължат работата си по проекта, за да имаме най-евтината и надеждна централа в Европа и света. На въпроса колко ще продължи тази работа, Трайков отговори: "Колкото е необходимо, ние не бързаме чак толкова".

Според министъра на енергетиката голямата победа от вчерашните преговори се казва "Южен поток". След подписването на споразумението за създаване на съвместната компания между "Българския енергиен холдинг" и "Газпром", която беше подписана от шефовете на двете дружества Мая Христова и Алексей Милер, вече няма да има съмнения около това дали ще мине тръбата през България, или страната ни ще бъде заобиколена.

Според Бойко Борисов така правителството гарантира на управляващите страната след 15-20 години приходи от над 2 млрд. евро годишно. Премиерът отбеляза като друг плюс за страната ни, че сметките на смесената компания "Южен поток България" АД ще бъдат в Българската банка за развитие. Путин разясни икономическите ползи от транзитните такси. В момента страната ни събира за пренос на руски газ около 600 млн. евро годишно.

При пускането в експлоатация на "Южен поток" сумата ще нарасне до 2-2.5 млрд. евро.

Руският премиер бе категоричен, че с готовия газопровод България ще получи 100% сигурност в доставките и ще сведе до 0% транзитните рискове, които оставиха българите без синьо гориво в началото на 2009 г. заради спрените кранчета в Украйна. Голям успех е и че си запазваме собствеността върху същесвуващите сега тръби, които няма да са част от "Южен поток".

Според руския премиер тези пари ще могат да се използват за намаляване на цената на газа за крайния потребител. Именно непроменените тарифи на руското синьо гориво обаче беше разочарованието от преговорите. Очакваме отговор от Путин скоро, заяви Борисов. След като преди около седмица от "Газпром" заявиха, че намаляването на цената трябва да се реши на политическо ниво, сега руският премиер прати топката обратно при газовия гигант.

Високопоставеният гост обаче заяви, че цената на газа не се определя от "Газпром", а пряко зависи от цените на петрола по световните борси, които се определят на пазарен принцип. Също така от парите, които крайният потребител у нас плаща, от цената на руското гориво зависи едва между 1/3 до 50%. Останалото поскъпване се дължи на посредници, данъци и такси. За да бъде намалена тази разлика, в новите договори посредниците ще бъдат елиминирани и това е договорено с Путин, увери Борисов.

Източник: в. Стандарт