Зачестяват исканията от разследващи полицаи, следователи и вещи лица към електронни издания с настояване да предоставят информация за автора на даден коментар, алармират от в. „Сега". Иска се IP адрес, user agent и други данни, които да послужат за установяване на самоличността на автора. В някои редакции получавали по 5 такива запитвания на седмица, при това те понякога се дублирали от няколко полицейски дирекции в страната, докато се установи от кой град е съответното IP.

При това става дума за питания по образувани дела, но без да има съдебно разрешение за търсената информация. Обикновено интересът бил към "глупави" или недобронамерени коментари по адрес на политици или министри, споменати в журналистическите материали. По информация на "Сега" се проявява интерес и към авторите на коментари под публикации в блоговете. Обикновено той се изразявал в телефонни обаждания на служители в регионалните структури на ГДБОП или от някой експерт, назначен по гражданско дело за клевета.

От МВР обаче твърдят, че няма такава практика за установяване на IP адреси. "Може да се случи такова нещо само когато става въпрос за нещо сериозно като отвличане или убийство, но само след съдебна заповед", коментираха от министерството. В отговор на запитване на вестникът колко подобни искания са направени от началото на годината и по какви разследвания от МВР обясниха, че имат само един такъв случай. Става въпрос за участник във форума на Дарик радио в Благоевград, от когото бившият шеф на местния окръжен съд Красимир Аршинков се оплакал.

Заради това разследване през август м.г. полицаи обискираха столичния офис на радиото. Повод Аршинков да се почувства застрашен се оказа коментарът: "Уважаеми председателю, не се разхождай неглиже в Банско, защото може случайно да ти се стовари от небето тухла или керемида. Понякога трябва да си вдигаш главата и да се оглеждаш, не може само да гълташ, ще се задавиш. Лакомията на твоето семейство не свърши ли?"

Според съдии искането на IP адреси се равнява на претърсване и за това трябва да има съдебно разрешение. НПК обаче позволява при неотложни случаи претърсванията да се правят без одобрение и то да бъде поискано до 24 часа след действието.

Според адвокат Александър Кашъмов от Програма "Достъп до информация" всяко директно искане на такива данни е заобикаляне на закона. И НПК, и Законът за електронните съобщения изискват съдебно разрешение за получаване на такава информация. Чрез трафичните данни, чрез IP адреса и точния час в МВР могат веднага да разберат кой е написал пост в даден форум.