Норвегия обмисля възможността да напусне Шенгенската зона, в случай че България и Румъния станат част от безвизовото пространство, съобщи норвежкото издание "Нордик пейдж", цитирано от в. Сега. Властите в Осло се опасяват, че след присъединяването на двете държави към Шенгенското споразумение в северната страната ще има наплив на български и румънски роми.

Проблемът е особено наболял, тъй като София и Букурещ вероятно ще се присъединят към Шенгенската зона през есента. Центристката партия, която е част от управляващата коалиция в Норвегия, настоява Осло да излезе от Шенгенското споразумение и да започне да контролира границите си. Йени Клинге от Центристката партия изрази опасения, че имиграцията на роми на територията на Норвегия ще доведе до увеличаване на случаите на просия и на престъпността. Според нея е крайно необходимо бързо да бъде приет закон, който да забрани просията в Норвегия.

От април т.г. дясноцентристкото норвежко правителство работи по законопроект, който ще позволи на полицията да депортира просяци, заподозрени, че са част от организираната престъпност или са жертва на трафик на хора. Норвегия предприе подобни мерки, но те бяха отменени през 2006 г. След приемането на Румъния и България в ЕС властите отчитат, че се е увеличил броят на просяците в скандинавската държава, макар тя да не е член на ЕС. Скочил е и броят на оплакванията на норвежците от агресивното поведение на уличните просяци. Много румънски просяци бяха обвинени, че със създаването на временни лагери около столицата Осло са нарушени хигиенните правила. Влизането на двете държави в Шенген ще увеличи още повече броя на българските и румънските просяци, опасяват се норвежките политици.

"Шенгенското споразумение прави за престъпниците лесно идването им в Норвегия," казва още Йени Клинге от Центристката партия. Според нея Шенгенското споразумение трябва да бъде заменено от граничен съюз на северните страни, което би помогнало за по-ефективната борба с престъпните организации.