Внимавайте за квадратурата, когато купувате ново жилище. Обявените размери на жилището понякога не отговарят на реално използваемата площ. Най-често обаче желаещите да се сдобият с нов апартамент недоволстват от метода, по който е била изчислена квадратурата, пише в днешния си брой вестник "Новинар".

Например жилището е обявено 80 квадрата, в които са включени общите части. Обявената чиста площ е 69.57 кв. м. Ако клиентът събере квадратурата на стаите, балконите и стените, чистата площ става 60 квадрата. Когато се плаща, трябва да се дадат пари и за тези 9 квадрата отгоре, за които хората са объркани откъде идват. По този начин за апартамента от 80 квадрата, при който квадратът е 1200 евро, трябва да се дадат 96 000 евро. Ако трябваше да се заплаща само реалната площ от 60 квадрата, то той струва реално 72 000 евро. Така квадратният метър излиза не 1200 евро, а 1600 евро, оплакаха се кандидати за нов апартамент. Те настояват строители и брокери да започнат да обявяват реалната квадратура на апартаментите.

Желанието да плащат за реално използваема площ, а не за общи части и допълнителни квадрати, кара все повече хора да предпочетат старото строителство. При него клиентът плаща чистата площ. Неотдавна проучвания показаха, че старите жилища са поскъпнали през миналата година с около 25%. Затова, въпреки предимствата на новото жилище, брокери обясняват, че все повече клиенти искат да платят за стар апартамент.

Не по-различно е положението и с офисите ново строителство. Много често пространството е нефункционално, например обявен е офис от 90 квадрата. При огледа обаче се оказва, че е включена неизползваема тераса, а реално използваемата за офис квадратура остава 30 квадрата.
Клиентите, които държат на новото строителство, могат да ползват някои препоръки:

Искайте подробна схема на жилището, за да изчислите квадратурата.
Информирайте се колко квадрата са общите части.
Обърнете специално внимание колко е дадената в плана чиста площ.
При оглед задължително носете рулетка, за да премерите стаите.