До 1500 лв. могат да припечелват студентите ни, които следват в Германия. След падане на ограниченията за труд в Европа те могат да работят по 20 часа седмично, без да им е необходимо специално разрешение. Заплащането в Германия е в порядъка на 5-10 евро на час, коментират пред "Монитор" от водеща посредническа агенция за образование в чужбина.

Повечето университети препоръчват на студентите да не работят поне докато са в първи и втори курс. Много от кандидатите обаче тръгват с нагласата да започнат да се трудят в самото начало на следването си.

Студентите ни във Великобритания също могат да се трудят по 20 часа седмично, като за час печелят по 7 лири.

Вижте още: Какво е успехът според днешните млади?

В Холандия пък няма никакви ограничения за труд. Там дори има специални стипендии за трудещи се студенти. Така ако един младеж работи 32 часа месечно, може да кандидатства за безвъзмездна финансова помощ, която е от 250 до 500 евро. Идеята е да се стимулират допълнително студентите, които съчетават успешно работа и следване.

Кандидатстването за следване зад граница е в разгара си. Първите срокове за подаване на документи във Великобритания обаче изтекоха на 15 януари. За закъснелите младежи обаче има втори шанс. Те могат да подават документи до 2 юли. Препоръчително е да го направят възможно най-рано, защото редът ще има значение при класирането. Най-търсените специалности във Великобритания са компютърни науки, право и икономика. През последните няколко години около 1800 българи стават студенти в Обединеното кралство.

Холандия е другата топдестинация за българските абитуриенти. Кандидатстването там вече започна и ще продължи до юли.

Заплащането на таксите в Германия пък падна окончателно. Така следването там става безплатно във всички университети. Друга новост е, че се увеличават специалностите в Германия, които могат да се учат на английски. Облекчава се и кандидатстването за магистратура.(

Висшето образование е безплатно и в Дания. Заради големия наплив от кандидати там обаче университетите ще свият приема за студенти от ЕС от 2015 година.