Страх и иронични усмивки предизвикал тестът за компетентност сред служителите на Агенция "Митници". Истинска дискусия след изпита предизвикал верният отговор на въпроса: "Кой отговаря за озоновата дупка?" На излизане от залите на Академията на МВР, където се провел тестът за софиянци, половината заложили на българското министерство на околната среда.

Тези, които имали глобално мислене, зачеркнали отговора, че това е някоя световна организация. "Над България няма озонова дупка, тя е над полюсите, от какъв зор еко министерството ще я следи", аргументирал се митничар от бюрото в "Кремиковци", което предстои да бъде затворено според новата структура на агенцията.

Според колегата му от "Горубляне" обаче логиката подсказвала, че озонът е в компетенциите на еколозите. Двамата се прегърнали и дружно отхвърлили третия вариант, според който за дупката отговаря Агенция "Митници". Десетгодишният опит на двамата посочил, че те никога не са обмитявали нищо, свързано с озона.

Друг от въпросите също шашнал митничарите. Те трябвало да изберат верния отговор за процента на отчетения акциз през 2007 г.

"Е, това го няма в нито една от общо 4000-те страници митническо законодателство", твърди пред "Стандарт" явил се на теста митничар. Според експертите, които писали теста, подчинените им трябвало да знаят това от обща култура. Разнобой предизвикал и отговорът на друг казус: "Каца самолет на "България ер" и пътниците не подлежат на проверка."

Възможните отговори били, че това е вярно, че това е грешно, а се преценява по метода анализ на риска. Третият възможен отговор гласял, че всичко зависи откъде каца самолетът.

Само най-печените митничари се усетили за верния отговор с анализа на риска. Тези, които били проевропейски настроени, избрали последния отговор, според който биха пропуснали гражданите от Европейския съюз.

За нещастие тестовете били така разработени, че нямало откъде да изтече информация за правилните отговори. Шефът на агенцията Ваньо Танов специално ангажирал експерти от различни дирекции, всеки от които изготвял само определен брой въпроси. След това те са преразпределени в различни образци на тестовете.

"На практика никой не знаеше до последно кой вариант на теста ще се падне", казват близки до отговорника за изпита Антоний Странджев, който бе назначен за зам.-директор на Агенция "Митници" преди месец.

След като вариантът за всяко различно ниво от различните отдели в агенцията бил изтеглен, той бивал сканиран и изпращан с електронна поща в съответния областен град. Там на място бил разпечатван. Най-съпричастни с дисциплината били в Пловдив, където хванали шестима преписвачи.

Най-много естествено са от граничната митница Свиленград. Те ще получат служебни двойки. Всички останали митничари се надяват Бог да им даде сили да стигнат до заветната тройка, която ще им гарантира място в митническата система.

Тепърва обаче митничарите ще бъдат оценявани според образованието си, наложените досега наказания и участието в успешни разработки и митнически операции.

Окончателните резултати от митничарския тест ще станат ясни до края на месеца. Тогава ще блеснат и безброй митнически бисери.

Източник: в. Стандарт