Стотици сгради рухват след потопа във Варна и Добрич. 250 души от 85 къщи ще бъдат евакуирани от домовете си в квартал Аспарухово, съобщи вчера кметът на Варна Иван Портних. Повечето от сградите са пред разрушаване, други са опасни за живеене.

След наводнението са се отприщили няколко свлачища, които създават реална опасност за живеещите наоколо, каза Портних. 11 къщи ще бъдат разрушени. Вчера следобед бе съборена първата на ул. "Моряшка" 30, съобщиха от общината.

"В момента се пишат протоколите, издадени са 68 заповеди за евакуация. Ако хората не искат да напуснат сами, ще използваме помощта на полицията", заяви варненският градоначалник. Хората ще бъдат настанени в общински и други бази.

Организира се доставката на фургони. "Водата на Аспарухово е годна за пиене", съобщи още Портних. "Почистват се деретата, дървата в тях са нарязани, но трябва да бъдат извлечени със специализирана техника, понеже е още мокро", заяви Портних.

За двете дерета има проекти още от 80-те години. През 2006 г. те са актуализирани, но не са намерени пари. Сега ще търсим финансиране от държавата", каза той, цитиран от вестник "Стандарт".

Общината е наела специални охранителни фирми, които ще се грижат за обществения ред и ще защитават от мародери наводнените жилища, стана ясно още. Хората, които изнасят багажа си от домовете, за да почистят, ще могат да ги оставят в специален склад, обясни още кметът.

Тежко е и положението в Добрич. Над 15 са необитаемите къщи в града, като 6-7 сгради са напълно рухнали, каза зам.-кметът арх. Пламен Ганчев вчера. Той добави, че още поне толкова се държат буквално "на магия". Комисии усилено работят и се правят описи, като след това на опасните сгради ще бъдат издадени предписания за премахване.

Арх. Ганчев заяви още, че според експерти, наводнението в Добрич показа, че има нужда от нови стандарти за хидросъоръженията у нас и институциите трябва да се самосезират след случилото се.

По експертна оценка на хидроинженери при поройните дъждове в Добрич през дерето на реката е преминало 10-14 пъти по-голямо водно количество от нормите. През последните 6 години има поне 4-5 отока, които са били на границата на техническите норми на съоръжението, които са от 1991 година.

Шефът на пожарната в Добрич Дарин Димитров заяви, че най-сериозен продължава да е проблемът в района на Хуманитарната гимназия, където работят 41 екипа по отводняване на домове и сгради. Кметът Детелина Николова обеща, че ще се търси съдействие от община Добричка и областната управа за удълбочаване на дерето към село Врачанци.

То или е загубило формата си, или е разоравано за земеделски нужди. Водата все още е негодна за пиене. Вчера в града пристигнаха 2 ТИР-а с вода, а днес ще дойдат още два. В тях има 85 хил. л бутилирана вода, осигурена от държавни горски предприятия.

Директорът на Горското стопанство в Добрич Цанко Николов съобщи, че служители на фирмата са помагали при отводняване на ДКЦ-2 и домове на хора. По протежение на коритото на река Добричка теренът се подготвя за обработване против комари.