Плащането на пенсиите ще става все по-голям проблем за държавния бюджет през следващите години. Като основната причина за това е застаряването на населението. През 2013 г. на 100 осигурени работника е имало 80 пенсионера. А през 2060 г. на 100 осигурени граждани се очаква да има около 95 пенсионера.

Това е записано в Конвергентната програма на България, която наскоро беше изпратена на Европейската комисия, посочва вестник "Стандарт". Проблемът със застаряването на населението не може да се реши с вдигане на осигуровките и на възрастта за пенсиониране. С тези мерки може само да се ограничи тежестта на проблема за бюджета.

През 2010 г. за пенсии са отивали 9.7% от Брутния вътрешен продукт на страната, а през 2060 г. се очаква за пенсии да се дават 11.2% от БВП, или близо всеки трети лев от разходите на хазната. Оказва се, че младите хора още отсега трябва да помислят за старините си, ако искат да имат достойни доходи като се пенсионират.

Най-добрият начин да се гарантират доходите на старини е хората да спестяват през всичките години, през които работят. При настоящите лихви на банките, много от които паднаха под 1% годишно, държането на пари на депозит не е много печеливш ход.

Оказва се, че сега много добър вариант за спестяване са доброволните пенсионни фондове. Постигнатата от тях годишна доходност при управление на парите за старини е средно 7.34% към края на март, сочат данните на Комисията за финансов надзор.

Застаряването на населението е много важен въпрос не само за бюджета, но и за бизнеса. Прогнозите са, че през 2060 г. близо 32% от населението ще са хора над 65 г. А те имат различно потребление от младите. Затова компаниите все повече ще трябва да предлагат стоки и услуги, насочени към по-възрастните хора с пари.

Подобна тенденция отдавна се наблюдава в страните от Западна Европа, тъй като там пенсиите са достатъчни за да осигурят по-висок стандарт на живот, отколкото у нас. Но и в България все по-голям дял от пазара ще се движи от хората на по-солидна възраст.