Американски радар на връх Ботев ще направи България част от противоракетния щит на НАТО. Този сценарий ще се обсъжда на форум на Алианса във Варна.

Досега се смяташе, че България ще разчита на защита от системата за прехващане на балистични ракети, но няма да участва в нея. Нежеланието на Турция да предостави радарите си обаче накарало НАТО да търси алтернатива.

Идеята е противоракетният щит да ползва локатори в Румъния и България, които да насочват прехващачи, разположени на кораби в Средиземно море. Това предвижда доклад на висшия натовец Реймонд Кноп, който ще бъде прочетен на Парламентарната асамблея на Алианса във Варна.

Радарът на връх Ботев трябва да бъде разположен до края на 2013 г.

В начлото на месеца САЩ и Румъния се споразумяха за разполагането на елементи от бъдещия американски противоракетен щит в румънската военна база Девеселу, в южната част на страната - на няколко десетки километра от границата с България.

"Разполагането на ПРО не е състезание. България винаги е заявявала като желание нейната територия да бъде покрита от ракетния щит", заяви външният министър Николай Младенов. "Този ракетен щит е на НАТО, той е наш", добави той във връзка със споразумението между САЩ и Румъния.

Темата за натовската ПРО бе засегната и на срещата на Г-8 вчера във френския град Довил. Американският президент Барак Обама и руският му колега Дмитрий Медведев бяха единодушни, че противоракетната отбрана е деликатен въпрос и намекнаха, че той ще остане такъв в отношенията им, предаде Асошиейтед прес. Въпреки че се договориха да продължат да работят по него, те не дадоха признаци за постигнато разбирателство.

Източник: Стандарт