Княз Кирил е проверяван от испанските власти за произхода на почти 3 милиона евро, с които е купил имение от 125 хектара на остров Майорка, съобщиха вчера вестниците "Ел Мундо" и "Диарио де Майорка".

Така синът на Симеон Сакскобургготски стана част от едно от най-скандалните разследвания за корупция на държавни чиновници в Испания. Връзката между Кирил и аферата е все още законната му съпруга Росарио. Неотдавна двамата обявиха, че се разделят.

Князът и княгинята на Преслав купуват на 31 август 2005 г. луксозен имот на родния остров на Росарио Майорка срещу 2.9 млн. евро.

Имението "Сон Понс де Кардайкс" се намира между селищата Лукмахор и Кампос. Според описанието на Групата за разследване на икономическата престъпност към националната полиция на Испания то е съставено от обработваема земя, смокинова горичка, рожкови, ниски хълмове без растителност и сграда с площ от 600 кв. м. 2 725 000 евро са платени с еднократен чек от сметката на Кирил в Бъркли банк.

Разследващият екип проследява произхода на парите, за част от които се подозира, че са минали през офшорната зона Гибралтар, пише "Диарио де Майорка".

Основанието - Росарио Надал е получила 21 452 евро от горепосочената сума чрез банков трансфер, нареден от Гибралтар, добавя "Ел Мундо".

А чек на стойност 370 250 евро заминава към адвокатската кантора на Мигел Надал, братовчед на Росарио и основна фигура в корупционния скандал в Майорка. Това е другият факт, привлякъл вниманието на полицията.

В докладите й се подчертава още, че княжеската двойка е купила за близо 3 млн. евро имот, който е струвал на предишната собственичка преди 15 г. 400 000 евро. Продавачката е германка (името й не се съобщава), притежаваща няколко апартамента и селски имоти в Майорка. Тя няма друга стопанска дейност в Испания.

Агентите са работили по две версии, уточнява в. "Ел Мундо". Едната е спекулативна финансова операция, защото закупените терени могат да бъдат обект на повторна оценка от общинските власти, а втората е, че имението може да представлява интерес за строеж на голф игрище. И по двете версии не са открити уличаващи доказателства засега.

Княз Кирил категорично отрича да е извършил нещо нередно.

Аферата "Грим"

Княз Кирил и Росарио Надал бяха забъркани в афера, позната в Испания под името "Грим". Тя обединява корумпирани политици и държавни чиновници от автономната област Балеарски острови.

В центъра на аферата са бивши и настоящи висши функционери на десноцентристката партия "Унион Майоркина", която има 88 общински съветници на острова. Нейни членове са обвинени, че са вземали тлъсти комисиони за милиони евро, за да направят нова оценка на терен, където се строи индустриалният парк "Сон Омс".

Разследван за незаконно обогатяване в тази афера е и Мигел Надал, известен местен адвокат и общински съветник по туризма. Той е братовчед на съпругата на Кирил - Росарио Надал, която произхожда от богата и известна фамилия на Балеарския остров. По времето, когато князът и княгинята купуват имението си, Мигел Надал е вицепрезидент на общинския съвет на Майорка, с много силни позиции в партията "Унион Майоркина".

Като юридически съветник на Кирил и Росарио именно той прибира тлъстата комисиона от 370 250 евро от покупко-продажбата на имота, пише "Ел Мундо".

Вестникът отбеляза вчера, че въпреки липсата на доказателства за спекулация с въпросния терен, придобит от княжеската двойка, Мигел Надал се е възползвал като роднина на знатното семейство и кантората му е прибрала стотици хиляди евро.

Кирил и Росарио се женят през 1989 г. именно на остров Майорка, където и се запознават няколко години преди това.

Двамата живеят в Лондон с трите си деца. След раздялата им Росарио обитава семейното жилище, а Кирил - квартира наблизо.

През 2007 г. взе премия от $ 25 млн.

През последните години княз Кирил Преславски се превърна в лесна мишена за български медии и политици. Той рядко дава изявления и не прави опровержения на "аферите", като така дава храна за все по-тежки подозрения.

През 2005 г. БСП го обвини, че се е облагодетелствал от сделки за продажба на дългове на седем държави от Третия свят към България. Князът бе замесен и в прочутата замяна на външния дълг на България от правителството на НДСВ. Финансовият министър на Иван Костов - Муравей Радев, обяви, че през 2000 г. Кирил Сакскобургготски му предложил същата сделка. Князът отрече.

Името му изплува и в скандала за т.нар. царска болница от 2006 г. Тогава в Италия се разигра корупционна афера покрай братовчеда на Симеон Втори - принц Виктор Емануил, и бизнесмена Пиерпаоло Черани. Твърдеше се, че обещавали пари на експремиера, за да осигури построяването на свръхскъпа детска болница у нас.

Как Кирил Сакскобургготски се появи в българската действителност?

През 1997 г. той е сред създателите на Българския Сити клуб в Лондон, който обединява родни професионалисти предимно от финансовата сфера. По-късно князът бе избран за икономически съветник на президента Петър Стоянов.

Лондонският Сити клуб нашумя покрай инициативата на Иван Костов "Българският Великден", която се проведе през 2000 г. и трябваше да събере на едно място успелите зад граница сънародници. Тогава клубът изпрати отворено писмо, с което критикуваше икономическите неуредици.

През следващата година НДСВ спечели изборите и клубът се оказа кърмилница за кадрите в ядрото на икономическия екип на новото правителство - т.нар. юпита, Николай Василев, Милен Велчев, Красимир Катев, Антония Първанова, Любка Качакова, Гати Ал Джебури, Илия Лингорски и други.

Самият Кирил Сакскобургготски не се полакоми за държавен пост. От 1997 г. той работи като директор в лондонския офис на инвестиционната компания "Джи Ел Джи Партнърс", която управлява инвестиции за над $ 23 млрд. и отговаря за пазарите в Испания и Португалия.

През 2007 г. британските медии написаха, че е взел премия от $ 25 млн. Но за последното тримесечие фондът има загуба от $ 99 млн., а за деветмесечието е "на червено" с $ 243 млн. Така че тази година май няма да има големи премии.

Източник: в. Труд